Vedat Milor isyanı: “Güneyde bir ton para dökeceğime Avrupa’ya giderim!”

1 dk okuma

Vedat Milor bu pazar Hürriyet’in Pazar ekinde yazdı: Yazın Akdeniz ya da Ege tatili planlıyor musunuz? Datça, Fethiye, Bodrum, Gümüşlük, Alaçatı, Marmaris, Çeşme, Kaş ya da Kalkan…

Hepsi ayrı açıdan güzel.

Bodrum’da Orfoz belki de ülkedeki uluslararası standarttaki tek kabuklu deniz ürünü bulunabilen yer. Alaçatı’da Agrilia, Alancha ve Asma Yaprağı sevdiğim lokantalar. Leyla Tabrizi, kız kardeşi Sara ve Aktuğ Birinci bu sene Su’dan’da perşembe-pazar arası akşam yemeği sunacaklarmış. Gerçekten merak ediyorum.

***

Ama merakım kursağımda kalacak. Haziran-eylül arası buralara gitmeyi düşünmüyorum. Fiyatlar benim gücümü aşıyor.

Özellikle adam gibi havalandırması olan oteller çok pahalı. Bir-iki hafta içinde yazacağım İspanya’nın kuzeyinde Asturias bölgesinde çok konforlu ve kaplama değil gerçek taş ve altı odalı bir butik otelde, beş gün kalıp, iyi kahvaltı dahil 373 euro ödedik. Günlüğü 75 euro.

Bodrum-Torba’da geçen yaz bana tavsiye edilen bir butik oteli aradım. Bana özel fiyat: Günlüğü 750 euro!

KELİMELERLE TARİF EDEMİYORUM

Sadece otel değil. İtalya-İspanya-Fransa’yı iyi biliyorum. Özellikle ilk ikisinde çok daha kaliteli ve taze ürünlerden yapılan çok daha iyi ve çeşitli yemekleri çok daha ucuza buluyorum.

Ayrıca kazıklama olayı yok. Samimi güleryüz ve iyi niyet var.

Etrafta kaba ve hoyrat davranışlar da görmüyorum. İnsana, çok parası veya politik gücü olmasa da saygı var.

Vedat Milor isyanı: "Güneyde bir ton para dökeceğime Avrupa'ya giderim!" 2

Bizde ekonomistlerin ‘perverse incentives’ (ters teşvik sistemi) diyeceği garip bir durum var. Düzgün ve donanımlı bireyler altta kalıyor ve canları çıkıyor, zorbalık ve kabalık prim görüyor. Kıskançlık, haset, gaddarlık ve belaltı vurma özellikle son yıllarda geçer akçe olmuş durumda. Bir de şarap olayı var. Yaşamımın bu aşamasında iyi yemekten, onlara uyumlu şarap olmazsa az keyif alıyorum. Bizde aradığım şaraplar yok gibi. Olsa da ateş pahası ve yurtdışında fiyatları bildiğim için moralim bozuluyor.

Son zamanlarda gelen okuyucu mesajları da vatandaşlarımızın düşünce ve beklentilerinin, şarap belki onlar için bu kadar önemli olmasa bile, benzer doğrultuda olduğunu gösteriyor.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Önceki Yazı

Japon işi uyu(ma)ma sanatı

Sonraki Yazı

Filipinler’e gitmek için 5 neden

İzlenimler son yazılar

Küba Gezi Notları

Deniz Alsaç Yıldırım – 25.09.08 / İstanbul-Madrid-Havana Emre ve Hasan’la yıllardır hayal ettiğimiz Küba seyahatini gerçekleştirmek

Yosemite’nin Zirvesinden

Yelda Horozoğlu – Yosemite, ABD’de uzun süredir gitmeyi planladığım bir mekandı. Pek çok kez hazırlık yapıp