UNESCO Dünya Mirası listesi yenilendi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Mirası listesine 6 yeni kültürel alan eklendi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası listesine 6 yeni kültürel alan eklendi.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleşen pazar günkü toplantısında UNESCO Dünya Mirası listesine 6 yeni ekleme yapılmasına karar verildi. Listeye kaydolan kültürel alanlar Azerbaycan, Portekiz, Rusya Federasyonu, İspanya ve İngiltere’de yer alıyor.

Komitenin 30 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında Bakü’de yapılan toplantılarında onlarca bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde dahil edilmek üzere incelemeye alındı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine eklenen alanlar:

1. Portekiz / Mafra Kraliyet yapıları

Portekiz’in başkenti Lizbon’un 30 km kuzeybatısında Mafra Milli Saray, Kilise, Manastır, Cerko Parkı ve Avlanma Parkı’ndan oluşan Mafra kraliyet yapıları artık UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde. Alan 1711’de Kral Joao tarafından monarşi ve devlet anlayışının somut bir temsili olarak tasarlandı. Mafra Milli Saray, içerisinde 30 bin kitap barındıran dev bir kütüphaneye de sahip. Yapı, İtalyan Barok stilinin bir örneği olarak görülüyor.

2. Portekiz / Bom Jesus do Monte

Portekiz’in Braga kentindeki İsa Tapınağı Bom Jesus do Monte, listeye eklenen 2. Portekiz mirası. Espinho Dağı eteklerinde yer alan kültürel peyzaj alanı ile kente tepeden bakan tapınak, klasik Barok mimarisi ile 6 asırlık bir geçmişe sahip.

3. Rusya / Pskov Mimarlık Okulu Kiliseleri

Pskov şehrinin tarihi kısmında yer alan kiliseler, katedraller, manastırlar ve idari binalardan oluşan kültürel alan Rusya’nın kuzeybatısında Velikaya Nehri kıyılarında yer alıyor. Pskov Mimarlık Okulu tarafından inşa edilen yapıların özelliği, 12. yüzyıla uzanan tarihi kubik hacimler, kubbeler ve sundurmalar ve çan kuleleriyle bezeli olması.

4. İspanya / Risco Caido ve Gran Canaria Kutsal Dağları Kültürel Peyzajı

İspanya’ya bağlı Gran Canaria adası merkezindeki geniş dağlık alanda bulunan Risco Caido, falezler, vadiler ve volkanik oluşumlarla zengin bir biyoçeşitliliğe sahip peyzajı bünyesinde barındırıyor. Alanda 15. yüzyıla kadar yaşayan medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Ayrıca içerisindeki eski tapınakların “Toprak Ana” kültüyle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

5. İngiltere / Jodrell Bank Gözlemevi

İngiltere’nin kuzeybatısında kırsal bölgede, radyo parazitlerinden arındırılmış bir alanda kurulan Jodrell Bank, dünyanın ilk radyo astronomi gözlemevlerinden biri. Hâlâ aktif olarak işleyen gözlemevinde radyo teleskopları ve çalışma binaları bulunuyor.

6. Azerbaycan / Şeki Hanları Sarayı

Hanlar Sarayı ile Şeki tarihi şehri merkezi, Azerbaycan’daki Büyük Kafkas Dağları eteklerinde kurulu ve içerisinden nehir geçiyor. Kuzey kısmı dağlar üzerine kuruluyken güneyi vadi boyunca uzanıyor. Tarihi merkezi 18. yüzyılda çamurlu sular altında kalarak yıkıldıktan sonra yeniden inşa edildi. Kültürel alan, yüksek çatılı evlerden oluşan geleneksel mimariye sahip yapılardan oluşuyor. Önemli ticaret yolları üzerinde bulunan bölgede Rus, Safevi ve Kaçarların geleneklerinden etkilenmiş yapılar göze çarpıyor. Şeki’nin kuzeydoğusundaki Han Sarayı ise ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek kozası ticareti ile elde edilmiş zenginliği yansıtıyor.

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ