Erken rezervasyon ile son dakika turu farksız mı?

2 dk okuma

Şimdi tüm turizmciler bıçaklarını çekip üstüme çullanmasınlar lütfen…Burada anlatılan sadece milyonlarca tatilciye haklarını anlatmak ve onları fırsatçılardan korumaktır.

40 yıldır Avrupa-ABD’de ve 10 yıldır bizde de uygulanan erken rezervasyon sistemi muazzam bir ekonomik planlamadır. Bu sistem sayesinde, tatilcinin erken satın alarak tatilini ucuza getirmesi kadar, tur operatörlerinin, otellerin ve uçak şirketlerinin, önlerindeki sezonu erken görmeleri ve yıllık planlamalarını en optimal düzeyde yapmaları sağlanır.

Kaba bir örnekle özetlemek gerekirse, Almanya’da 5-10 milyon turist taşıyan dev bir tur operatörünün mayıs-ekim yaz sezonu tatil paketlerini mart sonuna kadar erken rezervasyonla 3 milyon turiste ortalama 1000 eurodan satarak 3 milyar euro topladığını düşünürseniz, turizm sanayisinin boyutlarını görmeniz mümkündür. Aynı şekilde kasım-mayıs arası kış paketlerini de Haziran sonuna kadar yine erken rezervasyonla satarak 12 aylık bir zincir oluştururlar.,

Tatilcilere az bilinen tüyolar erken rezervasyon

Biz burada sistemin ekonomik işlevinden çok tüketicin dikkatini çekmek istediğimiz bazı noktaları ele alacağız.

Aynı uçakta yan yana!

Erken rezervasyon sisteminin antitezi ”Son An” satışlarıdır. Bu da Batıda ”Last minute tours” adıyla ayrı bir segment oluşturur. İngitere’de, Almanya’da hiçbir plansız bavulunuzu alıp Havaalanına gidin, onlarca last minute acenta standı hemen anında vereceğiniz bir kararla 100 eurodan-300 euroya Türkiye, Tunus, Tayland’a vs. sizi hemen ilk uçakla yollar. Ve aynı uçakta yan koltukta erken rezervasyonla ucuz aldım diyenle son anda alan bu 2 kişinin sohbetini dinlemek gerekir!

Burada kıstas şudur: İyi bir sezon bekleyen bir ülkeye-destinasyona-otele,erken rezervasyon akıllı bir satın alım olabilir…Çünkü son haftalarda karar verirseniz hem yer bulamayabilir hem de pahalı alabilirsiniz. Ama kötü bir sezon bekleyen bir ülkede erken satın almada dikkat etmeniz gereken detaylar olacaktır.

Diyelim ki haziran 15-30 arası 1000 TL olan bir tatil paketini Mart sonuna kadar %40 indirimle 600 TL ye aldınız. İşiniz bitmedi…Tatil tarihinize kadar seçtiğiniz bu oteli ve tur operatörünün kendi döneminizle ilgili fiyatlarını izlemeyi bırakmayın!
Çünkü otel veya tur operatörü size erken rezervasyonla sunduğu bu fiyattan daha düşük bir fiyatı son anda yayınlayabilir! Bunu dürüst ve ahlaki normlara sahip bir işletmenin yapmaması gerekir. Ancak, boş kalan her yatak zarardır ve bir otel, bir operatör için son ana kadar satış sürer. Genel olarak erken rezervasyon sistemiyle satış yapan bir otelin, son an fiyat indirimine gitmemesi gerekir!

Püf noktası: Anlaşmadaki madde

Erken rezervasyonla tatil satın alırsanız, acenta ile aranızda yer alacak anlaşmada tek bir madde mutlaka olmalıdır; Tatil tarihlerinizde, otel veya acenta, satın aldığınız fiyatın altında bir fiyat deklare ederse, tarafınıza indirimin aynen yansıtılması gerekir. Elbette, ”ben 3 ay önce ödedim aldım, 3 aylık faizimi de isterim” de diyebilirsiniz. Böyle bir kural, yasa veya tüketici hakkı sözleşmelerde yer almasa da, siz üsteleyin. Diğer yandan, tüketicinin erken satın alma halinde son ana kadar iptal hakkını sağlayan, tüm paranın iadesini garantileyen sigorta paketleri de ülkemizde uygulanmakta. Bu tür sigortaları mutlaka incelemenizde ve yukarıda belirtilen fiyat garantili olanları satınalmanızda da yarar var.

İyi tatiller!

Refet Kayakıran, medyagunlugu.com

Önceki Yazı

Bir kahve fincanı gibisin Tiflis…

Sonraki Yazı

Uzaklarda dil dertleri: Ufak, fu*k ve ötesi…

Suat Taşpınar'ın Gezi Notları son yazılar