Taos Pueblo⁣: Zamanın durduğu kasaba!

Taos Pueblo⁣: Zamanın durduğu kasaba! New Mexico gezimizde Albuquerque'den El Paso'ya, Rosewell'den Santa Fe'ye uğramadık yer bırakmadık... Her birine uzun zaman ayırmak gerekiyordu ama günlerimiz de sınırlıydı.

New Mexico gezimizde Albuquerque’den El Paso’ya, Rosewell’den Santa Fe’ye uğramadık yer bırakmadık… Her birine uzun zaman ayırmak gerekiyordu ama günlerimiz de sınırlıydı.

Hayalet kasabaları, dağları, vadileri, çölleri ve ıssız yolları geride bıraktıktan sonra nihayet yerli kültürün, İspanyol ve Anglo mirasıyla birleştiği Taos’a ulaştık. Sangre de Cristo Dağları’nın eteklerinde yer alan Taos Pueblo, ABD’nin eşsiz ve farklı özellikleri bir arada bulunduran bir yer olmasıyla da meşhur. Pueblo kızılderililerinin bazıları, bugün de 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen bu büyüleyici kerpiç evlerde yaşıyorlar. Diğerleri çevredeki yerleşim birimlerinde oturuyor.

Taos Pueblo, New Mexico - Remzi Gökdağ
Pueblo yerlileri yemekten anlıyor!

Burada sadece sınırlı alanlarda fotoğraf çekimine izin veriliyor. Yolunuz buraya düşerse eminim birbirinden güzel doğa ve köy fotoğrafları çekeceksiniz ama siz siz olun sakın kameranızı bir yerliye doğrultmayın ve kesinlikle izinsiz fotoğraflarını çekmeyin. İnançlarına saygı gösterin.

Taos Pueblo, New Mexico - Remzi Gökdağ
Yerliler el yapımı hediyelik eşyalarını evlerin alt katlarında bulunan tezgahlarda satıyor.

Taos Pueblo ve New Mexico gezisiyle ilgili izlenimleri burada okuyabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Taos Pueblo, New Mexico⁣ ⁣ Located at the foot of the Sangre de Cristo Mountains in New Mexico, few places in the USA are as unique as Taos Pueblo. The Pueblo Indians have lived in this fascinating complex of multistoried adobe homes and ceremonial structures since they were built in the late 13th and early 14th centuries. Today about 150 people still make their homes full-time in the pueblo. Others maintain houses there but live elsewhere. When you visit there and trying to capture photograph in the restricted area don’t forget the keyword “Respect”⁣ ⁣ ***⁣ ⁣ Zamanın durduğu yer: Taos Pueblo⁣ ⁣ New Mexico’yu gezerken Albuquerque’den El Paso’ya, Rosewell’den Santa Fe’ye uzun bir yolculuk yaptım… Her birine uzun zaman ayrımak istediğim çok güzel yerlerden geçtim ama günlerim sınırlıydı. Hayalet kasabaları, dağları, vadileri, çölleri ve ıssız yolları geride bıraktıktan sonra nihayet yerli kültürün, İspanyol ve Anglo mirasıyla birleştiği Taos’a vardım. Sangre de Cristo Dağları’nın eteklerinde yer alan Taos Pueblo, ABD’nin eşsiz ve farklı özellikleri bir arada bulunduran bir yer olmasıyla da meşhur. Pueblo kızılderililerinin bazıları, bugün de 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen bu büyüleyici kerpiç evlerde yaşıyorlar. Diğerleri çevredeki yerleşim birimlerinde oturuyor. Burada sadece sınırlı alanlarda fotoğraf çekimine izin veriliyor. Yolunuz buraya düşerse eminim birbirinden güzel doğa ve köy fotoğrafları çekeceksiniz ama siz siz olun sakın kameranızı bir yerliye doğrultmayın ve kesinlikle izinsiz fotoğraflarını çekmeyin. İnançlarına saygı gösterin.

Remzi Gokdag 🖋📚☕️🌍 (@remgok)’in paylaştığı bir gönderi ()

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ