Sıradışı bir köy: Acoma Pueblo

Sıradışı bir köy: Acoma Pueblo

Albuquerque’nin 105 km. batısında yer alan Acoma Pueblo, Kuzey Amerika’nın yaşayan eski yerleşim birimi. İnanışa göre Tanrı, kuzeyde yaşayan insanlara güneye göç etmelerini ve kendileri için hazırlanmış özel yer Haaku’yu bulana kadar durmamalarını, o gizemli yeri gördüklerinde neresi olduğunu anlayacaklarını söyler.

Acome Pueblo - Remzi Gökdağ
Acoma Pueblo çöl zemininden 112 metre yükseklikte.

Acoma’yı bulanlar tanrılarının kendilerine tarif ettiği yerin burası olduğuna karar verir ve çöl zemininden 112 metre yüksekliğindeki dev kaya parçasının üstüne yerleşirler. Antik köyü ziyaret etmenin tek yolu, kayanın tabanında bulunan Sky City Ziyaretçi Merkezi tarafından düzenlenen turlara katılarak bu esrarengiz köyü ziyaret edebilirsiniz. ⁣Yolunuz Nex Mexico’ya düşerse burayı listenize ekleyin, pişman olmayacaksınız. ⁣

Acome Pueblo - Remzi Gökdağ

New Mexico gezisi için detaylı bilgiler burada.

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ

OKUMA ÖNERİSİ