Singapur Notları

4 dk okuma

Ayşen Tavukçu-Singapur’da daha havaalanına indiğinizde düzen ve temizlik dikkatinizi çekiyor. İki bölümden oluşan Changi havaalanından 20 dakika mesafedeki merkeze yağmur ağaçları ve çiçeklerden oluşan yeşilliğin içinden geçerek varıyorsunuz. Ülkenin iki ana merkezi var, biri alışveriş merkezi olan Orchard caddesi (Orchard Road), diğeri de iş merkezi olan Raffles Place.

Orchard caddesi gün boyu  alışveriş yapan insanların kalabalığıyla ünlü. Robinsons, The Paragon, Takashimaya, Wisma Atria, Isetan  dolaşma fırsatı bulduğum merkezler. Alışverişte kendinizden geçeceğiniz bir ucuzluk göremedim. Noele yakın bir zamanda gittiğimiz için caddenin gece görüntüsü görülmeye değerdi. Ama gece bile olsa bunaltan nem ve kalabalık sizi hiç bırakmıyor. Hemen her alışveriş merkezinin zemin katlarında market var. Dışarıda da 7 Eleven’lardan yaklaşık 2YTL ye küçük su alabiliyorsunuz. Anlayacağınız su biraz pahalı.

Her çeşit mutfak var ama çin yemeklerini sevmenize rağmen yemek kokusundan rahatsız olabiliyorsunuz. Alıştığınız fast foodlar imdadınıza yetişiyor böyle anlarda.

Elektronik eşya alışverişi tercih edilebilir, çünkü hem teknoloji daha ileride, hem de fiyatlar %30-40 daha uygun. Elektronik için Sim Lim Square’e gidilebilir.

Raffles Place ülkenin iş merkezi olduğu için  her an  kalabalık ama özellikle öğlen yemeği saatinde hiç uğramamanız gereken bir yer. Gökdelenler, alışveriş merkezleri ve gökdelenlerin önünden geçen nehrin oluşturduğu bu bölgede, nehrin denizle buluştuğu noktada ülkenin simgesi olan aslan heykeli bulunmaktadır.

Turistik etkinlikler arasında gece safarisi yapmak, botanik bahçesini dolaşmak, nehirde tekne gezintisi yapmak, Sentosa adasına gitmek sayılabilir. Çok keyifli bir etkinlik olan botanik bahçesinde dolaşırken  orkidelerin çeşitliliğinden başınız dönebilir. Hediyelik eşya dükkanında nikele batırılıp sonra da gümüş ya da altınla kaplanan orkide takılara bakmadan geçmeyin. Bir arkadaşım bu takıların benzerlerini Takashimaya alışveriş merkezinde daha uygun fiyatlı bulduğunu söyledi.

Sentosa adasına teleferikle geçmek ve adayı kuş bakışı görmek oldukça keyifli. Burası doğal güzellikleri olan bir park. Ama sabah başlayan muson yağmuru gün boyu devam ettiği için tarih müzesini ve akvaryumunu geziyoruz ancak. Akşam eskiden havuzda yapılan ama artık denizde gerçekleştirilen ışık gösterisi buralara kadar gelmişken mutlaka görülmeli denilmişti ama kötü hava nedeniyle iptal oldu. Yaklaşık yarım gün harcadığımız Sentosa Adası eğer vaktiniz sınırlıysa gidilmese de çok şey kaybetmeyeceğiniz bir yer. 2010 yılında bitirilmesi planlanan kumarhanesiyle belki de o tarihten sonra daha fazla ilgi çekecek bir yer olabilir. Adaya geçtiğiniz noktada 2007’de açılmış bir alışveriş merkezi var, Vivo City. Özelliği Orchard Road’daki merkezlerden%10 daha ucuz olması.

Burada temizlik her şeyden önemli ve hemen herkes uyuyor. Yerlere tükürmek, belirlenmiş noktalar dışında sigara içmek yasak. Çevre kirliliğini önlemek için ülkede sakız çiğnemek de yasak. Eğer trafik kurallarını çiğnerseniz akşam kendinizi televizyonda görebilirsiniz ve bu utançla uzun zaman kıvranabilirsiniz. Yere izmarit attıysanız sabahtan akşama o bölgeyi süpürmekle cezalandırılabirsiniz. Hemen hiçbir yerde güvenlik görevlisiyle karşılaşmadık, havaalanı hariç. Her yerde kameralar, biri sizi gözetliyor. Trafik ışıklarına yerleştirilen sensörler trafik ışıklarını yönlendiriyor. Arabaların ne sürede ne kadar yoğunlaştığını algılayıp ona göre geçiş önceliği sağlıyor. Neredeyse hiç trafik sıkışıklığı yaşanmıyor. Tabi bunda toplu taşımanın ve de özel araba azlığının da etkisi var. Adada yoğunluk ve kirlilik yaratmamak adına adaya araba girişi hem zor, hem de çok masraflı. Bir araba 10.000 dolarsa adaya gelişi 30.000 dolar gibi ve en fazla 10 yıl kullanılıp değişim masraflı olduğu için devlete hibe ediliyor hurdaya çevrilsin diye.

Singapur, halkın çoğunluğunu oluşturan Çinliler, Malaylar ve Hintlilerin bir arada huzur içinde yaşadığı bir ülke .Çin mahallesi (China Town), Malay mahallesi (Maley Town) ve Hint mahallesinde (Little India) bu ülkelerin yemekleri, ibadet yerleri, yaşam tarzları hakkında az da olsa bilgi edinebilirsiniz.
Singapur tam ekvator çizgisinde olduğu için günler uzayıp kısalmıyor. Güneş hep 7’de doğup 7’de batıyor.

Singapur şehir merkezi yürüyerek dolaşılabilir ama nemin bu kadar yüksek olduğu bir yerde fazla yorulmadan metro ,otobüs ve fiyatları makul olan taksileri de seçebilirsiniz. Ama sadece taksi duraklarından sırada bekleyerek bindiğiniz taksileri iş çıkış saatlerinde kullanmayın, yarım saatten fazla bekleyebilirsiniz.

Singapur Doları 1 YTL’nin biraz altında..

Singapur gece hayatının en güzel yanı her akşam geç saatlere kadar eğlenecek birçok yer bulabilmeniz. Clarke Quay en favori yerlerden biri . Nehir kenarında yan yana sıralanmış lokantalarda değişik ülke yemeklerini tadabilirsiniz. Üstleri dev şemsiyelerle yarı kapalı ve fanlarla yapay bir serinlik oluşturulmuş bu mekanların kimilerinde canlı müzik de var. Bunun dışında ise  rock bardan Latin ya da underground kulüplere kadar aradığınız her şeyi bulmanız mümkün . Singapur Sling denilen özel içkisini de deneyebilirsiniz buralarda. Bütün turistik beldelerimizde görmeye alıştığımız öz hakiki Maraş dondurmacısı da neşeye neşe katıyordu burada.

Singapur’un en çok nesini sevdiniz derseniz dönüşünü derim. Çünkü bana ruhu olmayan, yapay bir yer hissi verdi. Ama düzenini ve de ekonomisini kıskanmadım dersem yalan olur.

Önceki Yazı

Tayland: Uzak Doğunun Kalbi

Sonraki Yazı

Nepal Güncesi

Yoldan Notlar son yazılar

BAE Yollarında 9 gün

Birleşik Arap Emirlikleri Seyahati Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), keşfetmeyi göze alanlar için pek çok sürprizi de

Kuzey İspanya’da 8 gün

İspanya’yı Madrid’le tanıyıp, Barcelona ile sevmiştim. Granada’nın Alhambra Sarayını, Cordoba’nın sütunlu camisini, Ronda’nın uçurumlarını gördüğümde bu

Kopenhag’ dan Malmö’ye

Noel tatili dolayısıyla Kopenhag sokaklarında in cin top oynadığından, programımda ani bir değişiklik yaparak İsveç’e gitmeye

Katmandu’ya doğru…

Mel Ozsimsek – Ilkokul donemimde istanbul un mahallerinde kosup oynarken, dar geldi o sokaklar bana, agaclar

Mozart’ın Evinde

Tüm Avusturya’ya  Mozart’ın kokusu sinse de  Salzburg’un ayrı bir yeri var. Ne de olsa Mozart’ın doğduğu