Pamplona Sokaklarında

Twitter, Facebook ve hatta cep telefonlarından önce, dünyayı radyo, gazete, ansiklopedi ve kitaplardan öğrendik. Ernest Hemingway gibi yazarlar dünyaya açılan pencerelerimizdi. Boğa koşusuyla tanınan San Fermin Festivali, her yıl temmuz ayında Pamplona’da düzenlenen geleneksel bir etkinlik ama 1920’lere kadar dünyanın bu festivalden haberi yoktu. Hikayenin iyi bir gözlemci tarafından anlatılması gerekiyordu. Hemingway bunu yaptı. Pamplona onun için bir takıntı, gerçek bir aşktı. 1926’da Fiesta adıyla yayınlanan romanının adı sonraki baskıda Güneş de Doğar olarak değiştirildi. Bu kitabı onun en çok satan eserlerinden biri oldu, aynı isimle filme uyarlandı. Değer yargılarını yitiren, yaşamları altüst olan insanları anlatıyordu. Savaşın onlar üzerindeki yıkımını

Twitter, Facebook ve hatta cep telefonlarından önce, dünyayı radyo, gazete, ansiklopedi ve kitaplardan öğrendik. Ernest Hemingway gibi yazarlar dünyaya açılan pencerelerimizdi.

Boğa koşusuyla tanınan San Fermin Festivali, her yıl temmuz ayında Pamplona’da düzenlenen geleneksel bir etkinlik ama 1920’lere kadar dünyanın bu festivalden haberi yoktu. Hikayenin iyi bir gözlemci tarafından anlatılması gerekiyordu. Hemingway bunu yaptı.

Pamplona onun için bir takıntı, gerçek bir aşktı. 1926’da Fiesta adıyla yayınlanan romanının adı sonraki baskıda Güneş de Doğar olarak değiştirildi. Bu kitabı onun en çok satan eserlerinden biri oldu, aynı isimle filme uyarlandı. Değer yargılarını yitiren, yaşamları altüst olan insanları anlatıyordu. Savaşın onlar üzerindeki yıkımını yansıtıyordu. Kitap, “Kayıp Nesil” olarak da bilinen savaş sonrası kuşağın elinden düşmeyen bu kitapta anlatılanlar Pamplona’da geçiyordu.

Café Iruna, Plaza del Castillo, Bar Milano olarak bilinen Bar Torino, arena… Bu yerler Hemingway’in Pamplona’daki mirası gibi.

Nobel Ödüllü yazar ilk olarak 1923’te San Fermin’e geldi ve son ziyareti 1959’daydı. Temmuz 1961’de Ketchum’daki evinde intihar etmeden birkaç gün önce rezervasyonunu iptal etmek için Hotel La Perla’yı aramıştı.

Hemingway kitaplarıyla, en çok da o kitaplarda anlattığı yerlerle hatırlanır. Yazarlık yeteneğini kanıtlamıştır ancak onun gençlere bıraktığı en önemli mirası seyahat tutkusudur.

Bu tutku birçok gezgin için ilham kaynağı oldu, olmaya devam ediyor.

[powerkit_alert type=”success” dismissible=”true” multiline=”false”]
Başka Şehirler – E Yayınları
[/powerkit_alert]

Heminway ve Pamplona’nın hikayesi Başka Şehirler’de…

Avatar photo

Remzi Gökdağ, 1968 Beşiktaş doğumlu gazeteci, yazar ve yayıncıdır. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1992 yılında mezun olmuş, gazetecilik kariyerine 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başlamıştır. İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödülleri kazanmış, özellikle Park Otel’in mühürlenmesine ve kaçak katlarının yıkılmasına dair haberleriyle tanınmıştır. İzlenim, gezi, inceleme türündeki yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmıştır. 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşen Remzi Gökdağ, Kaliforniya’nın ilk Türkçe gazetesi USA Turkish Times’ın kuruluşunda yer almıştır. Yazarlık kariyerinde, “Başka Şehirler”, “Sevgili İstanbul”, “Amerikan Medyasında 11 Eylül” ve “Park Otel Olayı” gibi eserleriyle tanınmaktadır. “Başka Şehirler” adlı gezi, anı, tarih türündeki kitabı 2019 yılında yayınlanmıştır. Bu kitapta, 22 yıl boyunca üç kıtada beş farklı kentte yaşayarak ve yüzlercesine seyahat ederek edindiği deneyimleri paylaşmaktadır.

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ

Başka Şehirler

Remzi Gökdağ’ın yeni kitabı Başka Şehirler, E Yayınları'ndan çıktı. Keşfetme

OKUMA ÖNERİSİ