Müzik kenti Prag

Prag müzik kenti. Neredeyse 24 saat eski şehrin bir çok yerinde konser duyurları görceksiniz. Ama en önemli konser yerlerinden biri Municipality House yani Belediye binas. İçinde hem büyük bir konser salonu, hem restaurant, hem kafeterya, hem de enformasyon bürosu ve kitap / broşür satış yeri mevcut. Prag’ da bol kukla tiyatrosu var; hediyelik kuklaları Stare Mesto ( Eski Şehir ) market te bulabilirsiniz. Lokanta ve kafelerde garsonlar % 10 bahşiş beklerler. Her Pazartesi, tüm müze, kale,kule vs..ler kapalı : ama her ayın ilk pazartesisi National Museum (Ulusal Müze : metro da Museum durağı ) hem açık, hem de ücretsiz… 22

Prag müzik kenti. Neredeyse 24 saat eski şehrin bir çok yerinde konser duyurları görceksiniz. Ama en önemli konser yerlerinden biri Municipality House yani Belediye binas.
İçinde hem büyük bir konser salonu, hem restaurant, hem kafeterya, hem de enformasyon bürosu ve kitap / broşür satış yeri mevcut.

Prag’ da bol kukla tiyatrosu var; hediyelik kuklaları Stare Mesto ( Eski Şehir ) market te bulabilirsiniz. Lokanta ve kafelerde garsonlar % 10 bahşiş beklerler. Her Pazartesi, tüm müze, kale,kule vs..ler kapalı : ama her ayın ilk pazartesisi National Museum (Ulusal Müze : metro da Museum durağı ) hem açık, hem de ücretsiz…

22 no’ lu tramvay size neredeyse tüm şehri gösterebilir. Prag taksilerine dikkat! Mutlaka taksimetreyi açtırın, açılış 20 k. ve her km 17 K. Mutlaka resmi fiş isteyin. Gerekirse polise gitmekten çekinmeyin.

Yapılması gereken

Florenc metro istasyonunda inip sık sık kalkan şehirlerarası otöbüse binmek. 2 saat sonra Karlovy vary’ de inince otobüs garı üst katındaki enformasyon bürosundan dönüş saatleri hakkında bilgi almak ve otobüs garından yolun karşısına geçip hafif sol ve sağ yaparak uzun vadide düz güzel bir yürüyüş yapmak. Yolun ortasında kocaman termal oteli görmemeniz imkansız. Otelin üst kısmında koca bir havuz var. Bizim Pamukkale’miz gibi termal sıcak bir havuz. Mayonuzu yanınızda getirmiş iseniz havuz girebilirsiniz: hele kışın çok hoş oluyor. Dağlarde ve etrafınızda kar. Siz ise sıcacık bir havuzdasınız( Vov !! ).. Vadide yürüyüşe devam ediyorsunuz.. nehrin sol tarafına geçip 1-2 km. daha yürüdüğünüz zaman solda masasına yapışmış bir ayyaş çek asker ? heykeli göreceksiniz. Hemen arka sokağında şirin bir lokantası var askerin: Slovej restaurant. Yemeğiniz afiyetle yiyorsunuz ve kalan zamanınıza göre ya yürüyüşe devam ediyorsunuz veya geriye otobüs garına dönüyorsunuz. Harcamanız: gidiş dönüş otobüs 250 k. + Slovej restaurant da yemek 450 k. toplam 700 k. kazancınız : 800 k. yani % 50 den fazla… ve en önemlisi ise sakin rahat bir gezi..rn

Metro

3 hattan oluşuyor. Yeşil, Sarı ve Kırmızı. Metro bileti almak için ya Tobacco ( Sigara vs.. ) dükkanlarına gideceksiniz  veya bozuk para atılan bilet makinelerini kullanacaksınız.

En kısa mesafe için 8 Koruna ( Chrone ) ödemeniz gerekiyor ve 8 K ile metro veya tramvayda en fazla 4 durak seyahat edebiliyorsunuz, daha fazla durak için 12 K veya fazlası gerekiyor. Ama esas önemli olan hemen her Avrupa şehrinde olduğu gibi metro, tramvay veya bazen trene binerken yapılması gereken bir işlem var: bileti “valider” etmek yani geçerli kılmak: bileti alıp hiçbir şey yapmadan binerseniz o bilet işaretlenmediğinden tekrar tekrar kullanılabilinir. Bunu önlemek için metroya binmeden veya tramvaya bindikten hemen sonra bilete otomatik olarak tarih ve saat damgası vuran otomatlar var ve metro/tramvaya binişte mutlaka bu işlem yapılması gerekiyor. Eğer biletinizi “geçerli kılmaz” iseniz yapılan kontrollerde 20 $ civarında bir ceza ödüyorsunuz.. Tabii trenlerde bu meblağ mesafeye göre çok artıyor..

Aldığınız ve geçerli kıldığınız bilet ile 15 dakika içinde metrodan inip tramvaya binerek fark ödemeden yolculuğunuza devam edebilirsiniz..

Metro, tramvay ve otobüsler sabah 05.00′ ten gece yarısına kadar çalışıyorlar..

Vlateva tekne turu

Bize yemekli gemi turu 1200 K. na satılmak istendi.. Halbuki şehri dolaşırken yemekli nehir turunu 800 k. na satıldığını gördük.. Prag’ da gemi ve otellerde yemek çok iyi olmadığını bildiğimiz için, yemeksiz gemi turunu 400 k. na bulduk.. Ve.. bilet almak için gelince 1 saatlik 10 – 12 kişiye hizmet veren küçük teknelerle karşılaştık.. Ve 200 k. na sanki özel teknemizde gezdik… Şimdi radaki farkı düşünün: biri 200 k. diğeri 1200 k. yani 6 katı…. yanlış duymadınız.. 6 katı.. size biraz tuhaf gelmiyor mu ? Bu fiyatı verenler de bizim Türk vatandaşları rehberlerimiz.. En çok insanı üzen bu oluyor zaten.. Bu arada bizlere fahiş fiyat teklif eden rehberlere turu yemeksiz yapılmasını teklif ettik.. tabii kabul etmediler.. eee o açık büfe denilen ve en ucuz yemek olan tavuk çeşitlerini bizlere vermeyip, fahiş karı nasıl sağlayacaklardı ?? Demek ki biz aynı turu yemekli yapsak ortalama 400 k. harcıyacaktık ve bize 3 katı fiyatla sunulan Vlateva turunu 1/3 fiyatına yapmış olacaktık.. Yorumu size bırakıyorum..

Öneri: İntercontinental oteli sorun… önündeki köprü bacağında bi sürü 200 k.na nehir turu yapan küçük tekne bulacaksınız..

Europa Otel: Pera Palas benzeri, ama art nouveau tarzında bir otel.. sevenler için mutlaka gidilip bir içki içilmesi gereken bir yer; Museum durağından aşağı inen caddenin sağında..

© Dr. Ahmet GİRGİN
girgin.org – ahmetgirgin.com

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ

Başka Şehirler

Remzi Gökdağ’ın yeni kitabı Başka Şehirler, E Yayınları'ndan çıktı. Keşfetme
Önceki Yazı

Tango ve Buenos Aires

Sonraki Yazı

Kartal yuvası manastırlar ve Meteora

OKUMA ÖNERİSİ