Lagos izlenimleri

25 Ağustos 2016

Dunyanin dibi neresi diye sorarlarsa hic dusunmeyin cevap acik; Lagos. Bu sehir tamamen kaybedilmis, insaniyla yapisiyla herseyiyle. Bir kaos sehri. Sanki butun sehir cinnet sinirinda yasiyor. Bunun baska bire ornegi oldugunu zannetmiyorum.

Aslinda inanilmaz guzel bir konumu var uc adacik ve anakara uzerine kurulmus, her adayi birbirine baglayan koprulerin sehri Lagos. Palmiyeler ve mango agaclarinin insan populasyonuna kafa tutacak olcude cok olusu dikkatinizi ceken ikinci unsur.

10 milyon Lagoslu ya ragmen hala yesilligini azda olsa korumayi becermis. Sehir o kadar buyukki 10 milyonun cok rahat 20 milyona olabilecegini gorebiliyorsunuz. Yesil olmayan her yerse siyah. Sokaklar, arabalar, evler, duvarlar. Her taraf. Yol kenarlari araba ve kmayon enkazlariyla, cop yigintilariyla dolu. Duvalara nemden ve kirden siyahla kahverengi renk hakim. Her taraf insan, koprualtlari, yol kenarlari, bos alanlar. Trafigin bu kadar kaotik oildugu her sehir gibi karinca misali motosikletler butun yollari kaplamis. Trafikte insanin cildirmamasi imkansiz. Cunku tek kural kuralsizlik.

Ama bunlari fazla dusunmuyorsunuz, cunku dusunmeniz ve hic bir zaman unutmamamniz gerekn tek kural, her an dikkatli ve tetikte olmaniz. Her an yolunuz kesilebilir ve soylabilirsiniz. Hava karardiktan sonra insanlar, ozellikle beyazlar bulundukari semti terk etmemeye calisiyorlar. Cunku aksam araba surmekle timsah dolu bir nehre atlamak arasinda cok fazla bir fark yok. ve dikkat etmeniz en azili haydutlarsa maalesef polisler. Insan boyle bir yere alisirmi? evet alisir. “Iki şık mevcut, ya nefret edersin, ya cok seversin, ben cok sevelerdenim” diyor Ingliz John Burrows.

Ilk kez 1995 yilinda gelmis Nijerya ya. O zamandan beri bu kaos icerisinde yasiyor. Insan alistikca gozune batmiyor diyor, gulerek. Gulusundeki kucumsemeyi hissedebiliyorsunuz. Evet bende o iki hafta kalip ‘bir daha gidersem iki olsun” diyenlerdenim.

Yarin ucagim kalkiyor ve ben evimne Akra’ya donuyorum…

Cok ama cok mutlyum.

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Previous Story

Aloha Hawaii

Next Story

Cezayir’den Notlar

Latest from Yoldan Notlar

BAE Yollarında 9 gün

Birleşik Arap Emirlikleri Seyahati Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), keşfetmeyi göze alanlar için pek çok sürprizi de barındıran büyülü bir dünya. Burada yapılacak

Kuzey İspanya’da 8 gün

İspanya’yı Madrid’le tanıyıp, Barcelona ile sevmiştim. Granada’nın Alhambra Sarayını, Cordoba’nın sütunlu camisini, Ronda’nın uçurumlarını gördüğümde bu topraklara hayran kaldım. Cadiz, Marbella, Sevilla,

Kopenhag’ dan Malmö’ye

Noel tatili dolayısıyla Kopenhag sokaklarında in cin top oynadığından, programımda ani bir değişiklik yaparak İsveç’e gitmeye karar verdim. Böylece hem günümü geçirecek,

Katmandu’ya doğru…

Mel Ozsimsek – Ilkokul donemimde istanbul un mahallerinde kosup oynarken, dar geldi o sokaklar bana, agaclar arasinda kosmak, cayirlara yatmak, dalindan meyve

Mozart’ın Evinde

Tüm Avusturya’ya  Mozart’ın kokusu sinse de  Salzburg’un ayrı bir yeri var. Ne de olsa Mozart’ın doğduğu kent burası. Müzeye dönüştürülen yaşama “merhaba”

Don't Miss