Körfez’in Venedik’i: Dubai

Dubai Havalimanı’na indiğinizde ister gündüz ister gece olsun şehrin ışıl ışıl görüntüsünü görebiliyor, yakıcı sıcaklığını hissedebiliyorsunuz. “Körfez’in Venedik’i” Dubai’de, 45 derecenin üstündeki kavurucu sıcağı hissetmemek ne mümkün!.. Dubai, çölün ortasında bir vaha sanki. Kent merkezi, yol kenarları yeşillikler içinde. Petrolden bile pahalı suyla ülkeyi yeşillendirmek kolay olmasa gerek. Ama Dubaili, yeşil uğruna dolarları harcamaktan hiç çekinmemiş.Arap Yarımadası’nın güneyinde, Basra Körfezi’nde 72 kilometre kıyısıyla önemli bir liman kenti olan Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten biri. Diğerleri ise Abu Dabi, Ucman, Fuceyre, Resü’l-Hayme, Şaryah ve Ümmü’l-Kayvan. Bölgede yaşam, 1958’de zengin petrol yataklarının bulunmasıyla değişmeye başlamış. İngilizlerin bölgeden çekilmesi üzerine de

Dubai Havalimanı’na indiğinizde ister gündüz ister gece olsun şehrin ışıl ışıl görüntüsünü görebiliyor, yakıcı sıcaklığını hissedebiliyorsunuz. “Körfez’in Venedik’i” Dubai’de, 45 derecenin üstündeki kavurucu sıcağı hissetmemek ne mümkün!..

Dubai, çölün ortasında bir vaha sanki. Kent merkezi, yol kenarları yeşillikler içinde. Petrolden bile pahalı suyla ülkeyi yeşillendirmek kolay olmasa gerek. Ama Dubaili, yeşil uğruna dolarları harcamaktan hiç çekinmemiş.Arap Yarımadası’nın güneyinde, Basra Körfezi’nde 72 kilometre kıyısıyla önemli bir liman kenti olan Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten biri. Diğerleri ise Abu Dabi, Ucman, Fuceyre, Resü’l-Hayme, Şaryah ve Ümmü’l-Kayvan. Bölgede yaşam, 1958’de zengin petrol yataklarının bulunmasıyla değişmeye başlamış. İngilizlerin bölgeden çekilmesi üzerine de yedi emirlik bir araya gelerek, 1971’de Birleşik Arap Emirlikleri’ni kurmuş. Birleşik Arap Emirlikleri’nin siyasi başkenti Abu Dabi, ticari başkenti ise Dubai.

Petrol gelirlerinin gelecekte bir gün azalacağını düşünen yetkililer, bütün hesaplarını “petrol dışı”na kaydırıp ticarete serbestlik getirirler. Sadece otellerde içilebilen içki dışında, hiçbir şeyden vergi alınmıyor. Çölde modern yaşamı kuran Araplar, kadını da eve kapatmamış. Direksiyon başında, devlet kurumlarında, diskoda kısacası her yerde kadın var. Kiminin başı açık, kiminin kapalı.

Yaklaşık yedi yüz bin nüfusa sahip Dubai’de yabancılar da azımsanamayacak çoğunlukta. Nüfusun yüzde 20-25’i Arap. Kalanını Hint, Pakistan, Bangladeş, Filipin, İran, Sri Lanka, Lübnan ve Suriyeliler oluşturuyor. Nüfusun yüzde 96’sının Müslüman olduğu Dubai’de geriye kalanların çoğu Hıristiyan ve Hindu. Arapça’nın yanında en çok kullanılan diller ise İngilizce, Farsça, Hindu ve Urdu dili.

Dubai caddeleri Ferrari’ler, Mercedes’ler, BMW’ler ve uzun Amerikan arabalarıyla dolu. Hepsi de son model. Zengin emirlikte hava kirliliğine, trafik yoğunluğuna rastlanmıyor.

Fakirliğin olmadığı Dubai’de suç oranı da son derece düşük. Zenginliğin en önemli kaynağı ise petrol, petrol ürünleri, balık, tekne imalatı, inşaat malzemesi ve inci.Turizm açısından da çok şanslı Dubai. Kış mevsimini yaşamayan emirlikte, dört mevsim denize girmek mümkün. Ayrıca, dünyada yer alan ünlü beş yıldızlı otellerin hepsi burada. Dubai’de bulunan 39 gökdelene kısa bir süre önce bir yenisi daha eklendi.

Basra Körfezi’nin en görkemli oteli Burj Al Arab (Arap Kulesi). Karadan üç yüz metre uzaklıkta deniz üstündeki cam ve çelikten yapısıyla yelkenli bir yat sanki. İngiliz bir mimara yaptırılan otel, 421 metre boyunda ve tam 52 katlı. Banyoları mermer ve muslukları altından yapılan otelin odalarının en küçüğü 169 metrekare. Otel 1100 odası, 1200 çalışanı, 50. katındaki özel helikopter pisti, özel müşterileri için sekiz Rolls Royce’u ve denizden üç kat aşağıdaki Arap dünyasına yönelik kurulan ilk gazinosuyla şimdiden Dubai’nin ve dünyanın ilgisini çekiyor.

Çünkü denizin üç kat altında dört bir yanı camlarla çevrili gazinoda oyununuzu oynarken bir yandan da balıkları seyredebiliyorsunuz. Otelde konaklama fiyatları tahmin edebileceğiniz gibi astronomik. Buna rağmen Burj Al Arab’ın 2000 yılı için bütün rezervasyonları şimdiden dolu.

Safari, at ve deve yarışları Arapların vazgeçilmez tutkusu. Kum taneciklerinin arasında yapılan safari, jokeylerin bindiği develerle yapılan yarışlar pek keyifli. Dubai’de keyif alacağınız bir başka spor dalı da off-shore. Araplar off-shore yarışlarına büyük destek veriyor. Yarışlar, dünya ülkeleri tarafından da büyük bir heyecanla izleniyor.

Alışveriş yapmak da pek eğlenceli Dubai’de. Her tarafı Duty Free olan Dubai’yi elektronik eşya mağazaları sarmış durumda. Fotoğraf makinesinden DVD’ye, markalı saatlerden cep telefonuna kadar her şeyi ucuza satın alabilirsiniz.

Ayrıca bir şey satın alırken öyle mağaza mağaza dolaşıp yorulmanıza da gerek yok. Çünkü fiyatlar her yerde aynı. Bu arada, cuma günü Dubai’de resmi tatil. O gün emirlikte tüm mağazalar kapalı. Diğer günlerde ise, saat 14:00 ile 17:00 arası siesta zamanı. Hatırlatması bizden! Yola düşmesi sizden…

Kaynak: Skylife-Faik ERDEMLİ

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ

Başka Şehirler

Remzi Gökdağ’ın yeni kitabı Başka Şehirler, E Yayınları'ndan çıktı. Keşfetme

OKUMA ÖNERİSİ