Keşfedilmeyi bekleyen 16 yer

Klasik tatil mekanlarında artık aradığınız heyecanı bulamıyorsanız yeni mekanlar keşfetmenin zamanı gelmiş demektir. Paris, Londra, Amsterdam, New York gibi herkesin gittiği yerlerin dışında yeni yerler keşfetmelisiniz. Keşfedilmeyi bekleyen 16 yer Jose Ignacio, Uruguay Bu küçük kasaba yıl boyunca ortalama 300 kişiye ev sahipliği yapıyor, ancak Uruguay’da sıcaklığın 35 derece civarında seyrettiği kış aylarında köyde ziyaretçi akını yaşanıyor. Kasabanın ilk 5 yıldızlı oteli için hazırlıklar tamamlanmak üzere ve önümüzdeki günlerde Jose Ignacio’da uluslararası bir sanat fuarı gerçekleşecek. Bu da demek oluyor ki, kasabanın tadını kameralardan uzak bir şekilde çıkarabilmek için pek de zamanınız kalmadı. Koh Rong, Kamboçya Bu Kamboçya adasını ziyaret

Klasik tatil mekanlarında artık aradığınız heyecanı bulamıyorsanız yeni mekanlar keşfetmenin zamanı gelmiş demektir. Paris, Londra, Amsterdam, New York gibi herkesin gittiği yerlerin dışında yeni yerler keşfetmelisiniz.

Keşfedilmeyi bekleyen 16 yer

Keşfedilmeyi bekleyen 16 yer 2

Jose Ignacio, Uruguay

Bu küçük kasaba yıl boyunca ortalama 300 kişiye ev sahipliği yapıyor, ancak Uruguay’da sıcaklığın 35 derece civarında seyrettiği kış aylarında köyde ziyaretçi akını yaşanıyor. Kasabanın ilk 5 yıldızlı oteli için hazırlıklar tamamlanmak üzere ve önümüzdeki günlerde Jose Ignacio’da uluslararası bir sanat fuarı gerçekleşecek. Bu da demek oluyor ki, kasabanın tadını kameralardan uzak bir şekilde çıkarabilmek için pek de zamanınız kalmadı.

Koh Rong, Kamboçya

Bu Kamboçya adasını ziyaret ettiğinizde kendinizi bir duvar kağıdının içinde gibi hissetmeniz işten bile değil. Birkaç bungalov, şnorkelle dalış yapabileceğiniz küçük tesisler ve balıkçı köyleri ile kimileri bu sessiz sakin adanın Tayland’ın 20 yıl önceki haline benzediğini söylüyor.

Bangladeş

Pek çok turist henüz farkında değil ancak dünyanın en uzun doğal plajlarından biri Bangladeş’te bulunuyor. Birbirinden renkli adalar, köyler, camiler ve ormanları ile ziyaret etmeye değer bir yer olan bu ülkeye birçok havayolunun aktarmalı veya aktarmasız seferleri ile ulaşmak mümkün.

Sofya, Bulgaristan

Osmanlı mimarisi ile ilgilenen gezginlerin mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler listesinde üst sıralardan bulunan bu komşu şehre İstanbul’dan kara yolu ile 8 saatten kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlananlar için yürüyerek gezmeye çok elverişli caddeleri, antika ve otantik ürün avcıları için adım başı karşınıza çıkan pazarları ile Sofya Doğu Avrupa turunda gözden kaçırılmaması gereken şehirlerden.

Ambergris Caye, Belize

Belize Orta Amerika’nın turist merkezi olmaya aday şehirlerinden birisi. Ambergris Caye ve bölgede bulunan “Great Blue Hole” yani Büyük Mavi Çukur isimli deniz çukuru ise özellikle dalış tutkunlarını bölgeye çeken en önemli faktör.

Myanmar

2010 yılında yalnızca 300.000 kişinin ziyaret ettiği bu Asya ülkesi 2013 yılında tamı tamına 2 milyon ziyaretçiyi ağırlamış. Ülke aynı hızda pahalılaşmadan siz de İnle Gölü’nde bir tekne gezintisi yapmalı veya Shwedagon Padoga Tapınağı’nı ziyaret etmelisiniz.

Roatan, Honduras

Listedeki belki de en az bilinen yerleşim yeri Roatan. Karayip Adası meraklılarının dahi hakkında geniş bilgiye sahip olmadığı bu minik adaya 2005 yılına dek gemi seferleri düzenlenmiyordu. Ayrıca son yıllarda bazı seferlerde çeşitli güvenlik ihlalleri yaşanmış durumda. Tüm bunlara rağmen, deniz kıyısından yaklaşık 55 metre içeride kalan resifler denizaltı tutkunların adaya çekmekte oldukça başarılı.

Riga, Litvanya

Litvanya halihazırda Avrupa’nın gizli hazinelerinden biri, ancak başkent Riga’nın 2014 Avrupa Kültür Başkentlerinden bir tanesi seçilmesi ile birlikte son 3 yılda bu güzel ülke gitgide popülerleşti. Başkent Riga, ayrıca Avrupa’da sırt çantası ile seyahat eden gezginler için en ucuz merkezlerden biri olarak biliniyor. Öyle ki, kimi seyahat yazarlarına göre günlük 30 Euro gibi bir miktarla şehri keşfetmek mümkün.

Puglia, İtalya

Gastronomi turlarının son yıllarda hızla yaygınlaşmasıyla Puglia adını sıkça duyduğumuz şehirlerden biri haline geldi. “Çizmenin“ tam da topuk kısmında bulunan bu şirin şehirde Akdeniz mutfağının en saf ve en lezzetli yemeklerini tatma şansınız var.

Zambiya

Viktorya Şelaleri’nin güzelliği ve olağanüstülüğü zaten tartışılmaz ama bu Afrika ülkesini gezmeye değer kılacak başka doğal güzellikler de mevcut. Örneğin, dünyadaki en büyük fil popülasyonlarından birini de içinde barındıran Hwange Doğal Parkı veya yerel kabilelerin yaşayışlarını gözlemleyebileceğiniz Mukuni köyü.

York, İngiltere

16.yüzyıldan kalma evlerden dönüştürülmüş vintage barlar, kafeler ve pastanelerin yanı sıra York şehri Avrupa’nın en büyük gotik katedrallerinden birine sahip olmasıyla da oldukça dikkat çekiyor.

Busan, Güney Kore

Etkileyici bir sanat müzesi, açıkhava kuş cenneti ve lezzetli deniz ürünlerini tadabileceğiniz balık pazarı ile ülkenin Seul’dan sonra en çok ilgi çeken 2.şehri Busan’ı ziyaret etmek için en uygun zaman Samkwang Tapınağı’nın aydınlatıldığı gece; yani Buda’nın doğumgünü.

Manila, Filipinler

Trafik ve yoksulluk bu ülkenin gerçeklerinden, ancak bu yine de sizi Manila’nın tatlı kaosunu tatmaktan alıkoymamalı. Manila’nın sanat galerileri ve yöresel yemek kültürü de Tayland’ı aratmayacak cinsten. Gitmişken meşhur Ayakkabı Müzesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

Phu Quoc, Vietnam

Phu Quoc Vietnam’da dingin bir tatil arayan gezginler için ideal. Sessiz sakin sahillere akmadan önce motosiklet kiralayıp kızgın ve tozlu yollarda esmekten hoşlanıyorsanız burayı çok sevecekseniz.

Singapur

Singapur seyahat listelerine son yıllarda hızlı bir giriş yaptı. Bir zamanlar üretim ve endüstri ile bilinen bu ada ülkesi son yıllarda adından gösterişli bahçeleri, devasa insan yapımı şelalesi ve ultra-lüks otelleri ile söz ettiriyor.

Kep, Kamboçya

Kep’te yaşanacak olan turizm patlamasının ayak seslerini neredeyse işitecek haldeyiz. Şehrin denize nazır karides pazarında en taze karidesi bulup hemen yakınlardaki sütunlara kurulmuş gösterişsiz restoranda otantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Şehir en gösterişsiz ve en güzel zamanlarındayken, bizce ziyaretin tam sırası!

The Salinas Grandes, Arjantin

Çöl ortasındaki bu devasa gölün aslında karla kaplı olduğunu düşünebilirsiniz, ama resimde gördüğünüz aslında 51000 hektarlık bir tuz çanağı. Yağmur yağdığında ayna gibi parlayan bu doğa harikası henüz turistlerin radarına girmemiş, ancak özellikle Bolivya’daki ünlü tuz çanaklarını görmeye gelen araştırmacılar veya konuyla ilgili turistler bu bölgeyi de ziyaret etmeden ülkelerine dönmüyor.

 

Keşfedilmeyi bekleyen, The Salinas Grandes, Arjantin,Bolivya,Kep, Kamboçya,Singapur,Phu Quoc, Vietnam,Manila, Filipinler,Tayland,Ayakkabı Müzesi,Busan, Güney Kore,Samkwang Tapınağı,Buda’nın doğumgünü,Zambiya,Viktorya Şelaleri,Hwange Doğal Parkı,York, İngiltere,Puglia, İtalya,Riga, Litvanya,Roatan, Honduras,Myanmar,Ambergris Caye, Belize,Sofya, Keşfedilmeyi bekleyen 16 yer, Bulgaristan

 

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Önceki Yazı

Singapur ve Batam Notları

Sonraki Yazı

Bir Akdeniz klasiği: Cote d’Azur

OKUMA ÖNERİSİ