İzlanda Rehberi: Ateşle buzun dansı Blue Lagoon

10 dk okuma

İzlanda Rehberi: Ateşle buzun dansı Blue Lagoon

Didem Dinçer Akdeniz 

İnstagram’da dolaşırken bir fotoğraf gözüme inanılmaz görünmüştü. Turkuaz mavi bir gölet, üzerinden buharlar çıkıyor, çevresi karlarla kaplı ve insanlar bu gölette ellerinde içecek birşeylerle keyif yapıyorlar…… Fotoğrafın çekildiği yerin Blue Lagoon olduğunu herşeyi bilen Google’a “hot water” “swimming” “snow” kelimelerini sorarak öğrendim. İlk çıkan fotoğraflarda Japonyada maymunların sıcak sudaki keyfi olsa da sonradan insanların bu eşsiz keyfi aldıkları yerin de görüntülerde ortaya çıktı :) İşte o anda İzlanda ilgi alanıma giriverdi. Gidilmesi gereken zaman yaz diye söylense de, karlarda bu suya girme isteği içime düşmüştü bir kere :) 2015 yılbaşının perşembeye gelmesi bize bu fırsatı verdi (sanki perşembe olmasa gitmezdik ya!) İzlanda Türkiye’de gerçek gezginler hariç çok kimse tarafından bilinmiyor. Ailede kime söylesek “Dünya’da gidecek yer mi kalmadı?” sorusunu duyduk. Biz döndükten sonra facebook’a eklediğim fotoğraflar sayesinde arkadaşlarımızdan pek çoğunun gidilecek yerler listesine İzlanda’yı eklemesi gerçekten dostlarımın yaşamına dokunduğum duygusu verdi bana.

İzlanda Kuzey Amerika ve Avrasya kıta plakalarının birleşimindeki tek kara parçası ve bu yüzden pek çok aktif volkan bu adayı her an sarsmaya hazır bekliyor. Ülkeyi benzersiz kılan başka bir özellik de Gulfstream akıntısı. Arktik bölgede olan ve dondurucu soğukların olması beklenen bu adaya daha ılıman bir iklim vererek yaşanabilir halde kalmasını sağlıyor.

İzlanda’ya Türkiye’den direkt uçuş olmaması bu masal ülkesine gidişi gerçekten zorlaştırıyor. Ama yolda harcanan saatlere değiyor. Ülkeye yalnızca Scandinavian Airlines (SAS) ve İcelandair uçuş yapıyor.

Önce İzlanda ile ilgili kısa bilgiler vereyim mi?

İzlanda Rehberi: Ateşle buzun dansı Blue Lagoon 4

Bu ülke için saygı ve sevgi diyarı diyebiliriz. Ülkede kimse kimsenin hayatını sınırlamıyor ama saygısızca başka birisinin hayatını da cehenneme çevirmiyor. Doğanın bizim için var olduğunu düşünmeyip ona ayak uydurmayı prensip edinmişler. En üst düzey devlet görevlileri bile kapı komşunuz gibi ilişki kurabildiğiniz kişiler (esasında ülke nüfusunun toplamı 320000 olduğu için mutlaka bir gün bir başkan kapı komşunuz gerçekten olacaktır). Elf’ler diyarı diye boşuna denmiyor buraya, insanlar gerçekten çok güzel ve iklime rağmen çok sıcakkanlı (bu arada Elfleri sonra anlatacağım ama bu ülkede varlığına gerçekten inanılan Elf’ler kısa boylu ve pek de güzel tanımına uymayan yaratıklar)

Ülkenin Başkenti Reykjavik (reykavik diye okunuyor) 320 binlik nüfusun yarıdan fazlası başkentte yaşıyor. İzlanda’ya ilk olarak 9. ve 10. yüzyıllarda Norveç’ten gelen Vikingler yerleşmiş. İşin ilginci buraya gelen Vikingler yolda İngiltere ya da İrlanda’dan kızları kaçırıp kendilerine eş yapıvermişler :) Ülke 1944 yılında bağımsızlığını ilan edinceye kadar değişik İskandinav ülkelerine bağlı idare edilmiş. Ama coğrafi olarak o kadar herkesten uzaklar ki kendilerine has bir kültür geliştirmişler. İzlandaca eski İskandinav dillerinin bir karışımı ve esas hali olarak tanımlanabilir. Sessiz harfler burada çok moda :) Eski Viking hikayeleri bu ülkede ilk halleri ile hala okunup anlaşılabiliyor, bizi gezdiren rehberimiz bizzat okuyabiliyordu …

Biraz önce söylediğim gibi biz çılgınlar, kışın İzlanda’ya gittik ve hiç de pişman olmadık. Gidiş tarihimiz 28 Aralık hani şu en kısa günden bir hafta sonra, ama herkesin söylediği tamamen karanlık günler yok burada korkmayın. Tamam güneş sabah saat 11’de görünür hale geliyor kabul ama saat 8:30-9:00 arası bir alacakaranlık oluyor ve her şeyi görebilir halde oluyorsunuz. Dışarı çıkıp gezmek hiç de zor değil. Akşamüstü saat 3 civarı güneş batıyor deniyor ama saat 6:30 civarına kadar her şey çok rahat görünüyor renkleri bile seçiyorsunuz. Yani burada güneşin doğuşu ve batışı uzun sürüyor. Dondurucu soğuk ve çılgın tipiler yok burada.. Zaten çok meşhur bir lafları var “Havadan hoşnut değilsen 5 dakika bekle, değişir” kar yağarken gerçekten 5 dakika sonra güneş açıveriyor. İtiraf ediyorum tek sorun çok güçlü rüzgarlar. Gulfstream’in yumuşatıcı etkisi kutup soğuğu ile karşılaşınca çok güçlü hava akımları oluşturuyor, zaman zaman araba kapıları rüzgardan kırılabiliyormuş. Kışın İzlanda’dan çok keyif aldık ama maalesef kuzey ışıklarına göremedik. Bunun anlamı kutup bölgesine 3. bir kış gezisi mecburen yapılacak (ilk kış kutup bölgesi gezimiz son yılların Şubat tatili modası Lapland idi) ve bir de yazın da İzlanda’ya gidilecek ve balinalarla beraber yüzülecek :)

İzlanda Rehberi: Ateşle buzun dansı Blue Lagoon 3

Biz İzlanda’ya giderken İzmir-İstanbul-Kopenhag THY ile uçtuk sonra İcelandair (İzlanda uçuşları neredeyse bir Uzakdoğu uçak biletine yakın ücrete patlıyor önceden almaya çalışın) için biraz havaalanı bekleyişi ve ver elini İzlanda. Havaalanı başkentte değil Keflavik isimli başkentten bir saat uzak küçük kasabada. Eskiden burada büyük bir NATO üssü varmış ve havaalanı NATO’ya aitmiş. Ruslarla soğuk savaş bitince Amerika buradaki üssü gereksiz bulup kapatmış havaalanı da İzlanda’nın uluslararası havaalanına dönüşmüş. Başkentteki havaalanı bildiğiniz pırpır uçakların yazın şehirler arası uçmasını sağlıyor kışın zaten uçuş neredeyse yok. Sabah saat 4 te İzmir’de başlayan yolculuğumuz akşam saat 7’de İzlanda’da sonlandı ama unutmayın Türkiye İzlanda arasında iki saat fark var yani 21:00 da vardık İzlanda’ya. Dönüş ayrı bir hikaye Oslo üzerinden 20 saat civarı sürdü….

İlk 2 gecemizi ve bir tam günümüzü Blue Lagoon’a ayırdık. Ne de olsa buraya gelme ilhamını bize veren yer burası. İzlanda gezilerinde normalde Blue Lagoon’a iki saat civarında bir süre ayırılıyor ki bence bu çok yanlış kesinlikle yetmez… Tesis Reykjavik’te yani başkentte değil bunu öncelikle söylemeliyim arada yaklaşık araba ile 1 saat sürecek bir mesafe var. Ülkeye geldiğiniz havaalanına ise 15 dk mesafede. Yani uçakla gelir gelmez yada ülkeden ayrılmadan Blue Lagoon’a yarım gün (en az) ayırırsanız burasının keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Blue Lagoon’a Reikavikten sürekli otobüs seferleri var ama biz Blue Lagoon’da aynı zamanda çok ünlü bir SPA olan “Clinic Hotel” de kalmayı tercih ettik. Bunun nedeni hem otelin ana Blue Lagoon’a giriş sağlayan bir anlaşması olması hem de kendine ait lagoon bölümünden istediğiniz an suya girebilmeniz. Yani ıslak ıslak dışarılarda donacağımızdan korktuk ve bunu yaptık diye açıkça söyleyeyim. Blue Lagoon’un ana göleti çok kalabalıktı ve biz otelde kaldığımıza gerçekten çok çok mutlu olduk. Masaj hizmeti de inanılmaz haberiniz olsun :)

Otel tam bir sadelik ve işlevsellik karışımı olarak inşa edilmiş. eşyalarımızı odaya bırakır bırakmaz akşam yemeği rezervasyonumuz olan Northern Light Inn Restoranına gittik (otelden alıp bırakma iyiliği yapıyorlar). Yemeğimizi keyifle ama biraz da hızlıca yedik çünkü bizi dönüşte en çok merak ettiğimiz sıcak sular bekliyordu. Cüneyt deniz böceklerinden oluşan bir yemek seçti, Demir ile ben ise T-bone steak istedik. İki seçenek de harikaydı ve akşam yemeği gerçekten yorgunluğumuzu aldı. Saat 21 civarı otele dönmüş ve lagoon için hazırlanmıştık bile…

Kendimizi ilk anda korka korka ama sonra bayıla bayıla sıcak sulara bıraktık. İlk gece lapa lapa yapan kara rağmen o sularda açık havada olmanın keyfini size anlatmam mümkün değil gidin ve girin diyorum ve başka da bişey demiyorum :) Suya binanın içindeki kapalı bir havuzdan giriyorsunuz ve vücudunuz sıcak sudayken bir kapıdan geçip dışarı çıkıyorsunuz. Türkiye’deki şambriyeller burada da var ve onlara tutunarak suda iyice tembellik yapmak mümkün…Suyun dibi pudra gibi beyaz bir tozla kaplı cilde çok iyi geliyormuş ve üstüne basması da çok keyifli. Yüzünüze ve vücudunuza sürdüğünüzde cilde iyi geliyormuş. Yalnız bu su saç için pek tavsiye edilmiyor sertleştiriyormuş saçınıza suya girmeden krem sürmenizi öneriyorlar ve suya da pek sokmamanızı söylüyorlar. Suyun rengi tam turkuaz mavi :) Bu rengi içindeki fazla miktarda silika veriyormuş. Clinic Otel’in sunduğu muhteşem bir hizmet de suyun içinde size masaj yapmak. Denizyatağı benzeri ama biraz daha suyun içinde olduğunuz bir yatakta size açık havada kar yağarken beyaz bir çamurla masaj yapıldığını hayal edin…üşümek mi hayır çünkü suyun içindesiniz..hayal edemiyorsanız gidin deneyin bence sonsuz mutluluk dakikaları garanti. Masaj konusunda Uzakdoğulular ile yarışır becerideler ne de olsa hepsi eğitimli fizyoterapistler :) Sudan çıkıp Blue Lagoona özel bakım ürünleri ile duş aldık. Bebek gibi ciltlerle yatağımıza girdiğimizde günün yorgunluğundan mı, yatağın rahatlığından mı yoksa suyun tüm ruhumuza verdiği huzurdan mı bilemem muhteşem bir uykuya dalıverdik.

Sabah Oteldeki kahvaltının ardından büyük lagoon’a doğru yürüyüş yaptık. Yolda harika lav kayaları, minik minik lagoonlar, onların üzerinden geçmenizi sağlayan muhteşem minik köprüler, kar ve inanılmaz bir rüzgar!!! var.. Blue Lagoon ana havuzu girişi cidden kalabalık, otelde kaldığımız için çok şanslıyız çünkü bileğimizde otelin verdiği bileklikle sıraya girmeden içeriye giriveriyoruz. Bileklikler çok önemli çünkü tesiste para geçerli değil her ödemeyi bu bileklikle yapıyorsunuz ve bu bileklikler bir kişinin 3’ten fazla alkollü içecek almasına izin vermiyor! Burada da suya giriş sistemi aynı içeride suya girip dışarıya yüzüyorsunuz.. Blue Lagoon ana tesis transfer, giriş ve aktivite ücretleri ve bilet alımı için bu linke göz atabilirsiniz

İzlanda Rehberi: Ateşle buzun dansı Blue Lagoon 5

Burası doğal bir gölet değil. 1976 yılında Sigríður Sigþórsdóttir isimli bir mimar tarafından Basalt kayalardan inşa edilmiş. Doğa ile insan yapımı bir yapının muhteşem uyumu burada gözlerinizin önüne seriliyor çünkü gerçekten çok güzel. Yeraltından çıkan sıcak volkanik su önce Svartsengi jeotermal terminaline gidiyor. 200°C nin üzerinde bir ısıya sahip olan bu volkanik kaynar su elektrik üretiminde kullanılıyor. Sonra türbinden geçen suyun yarısı şehre pompalanıyor. Keflavik ve Reykjavik bu suyla ısınıyor (sokakların altında bile ısınma var o yüzden yollarda kar olmuyor). Suyun bir kısmı da lagoon’a pompalanıyor. Lagoon’da su herzaman 35-40 °C arasında kalacak şekilde ayarlanıyor.Sürekli bir su devridaimi var ve göletlerdeki su her 12 saatte bir tamamen değişmiş oluyor…

Büyük lagoon biraz kalabalık geldiği için (otelin özel lagoonu olunca şımarıklaştık biraz) suda çok kalmayıp, ana tesisteki alışveriş bölümünden buraya özel cilt bakım ürünlerinden ve lav taşından yapılmış takılardan oluşan minik gerçekten minik bir alışveriş yaptık. Minik diyorum çünkü İzlanda’ya ait en kötü taraf bu ülke gerçekten çoook pahallı. Otele dönüp hazırlanıp şehri gezmek üzere Reykjavik’e doğru otobüsle yola çıktık.. Biraz önce yazdığım gibi Lagoon’dan şehire saat başı otobüs var ve yolculuk 1 saat sürüyor. Çevrede pek bir manzara yok çünkü dümdüz bir volkanik alanda gidiyorsunuz ve neredeyse hiç bir bitki yok yalnızca yosunlar… Zaten ülkenin toplam yüzölçümünün %1 i ağaçlarla kaplıymış!!!! Reykjavik’te çok sevdiğimiz bir şey bulduk :) Hip on Hip off gezi otobüsleri. Yaklaşık 1 saat süren bu şehir turu size bu küçük ama çok şirin şehir hakkında çok temel bilgileri veriyor. sonra aynı biletle istediğiniz kadar inip binerek çevreyi keşfedebiliyorsunuz. Tur ile ilgili detaylı bilgiyi bu adresten edinebilirsiniz. Reykjavik’i ayrı bir yazıda anlatmak istediğim için burada o konuyu bırakıp Lagoon’a dönüşümüzden devam ediyorum .

İzlanda Rehberi: Ateşle buzun dansı Blue Lagoon 2

Geldiğimiz otobüslerle Lagoon’a geri dönüp bu akşamki yemeğimiz için Blue Lagoon’a bakan Lava restoran’a gidiyoruz. Restoran gerçekten çok güzel, ortam harika ama bence bir gece önceki yemekler buradan daha güzeldi. Yine de ortamı yaşamak için değer diye düşünüyorum :) Yemekten sonra yine otel, yine muhteşem sular ve biz :)

Ertesi sabah Golden Circle turu için rehberimiz bizi almaya geliyor.. O macerayı buradan okuyabilirsiniz

İzlanda hakkındaki diğer yazılarımı gezgindoktor.com adresinden okuyabilirsiniz.

İzlanda Rehberi

  1. İZLANDA : ATEŞLE BUZUN DANSI-BLUE LAGOON
  2. İZLANDA : ATEŞLE BUZUN DANSI-REYKJAVİK
  3. İZLANDA : ATEŞLE BUZUN DANSI-GOLDEN CIRCLE
  4. İZLANDA: ATEŞLE BUZUN DANSI-GÜNEY KIYILARI

 

 

Yazı ve Fotoğraflar: Didem Dinçer Akdeniz

Instagram: @gezgindido

Facebook: dtdereli

Seyahat etmek benim için bir tutku. Yazılarımı ve gezdiğim yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi ve fotoğrafları gezgindoktor.com adresinde bulabilirsiniz.

Önceki Yazı

Fillere adanan bir yaşam

Sonraki Yazı

Neden gezgin olmaya çalışıyorum?

Gezgin Doktor son yazılar

Zıtlıklar ülkesi Botswana

AFRİKA’NIN RUHUNU BOTSWANA’DA KEŞFETTİM yazısının devamı… Didem Dinçer Akdeniz Öğlene doğru bizi POMPOM havaalanına yeni maceramıza