Gizemi çözemeyen müze yardım istedi

British Museum bu gizemli kılıcın üzerinde yazanı çözmeye çalışıyor. Halktan yardım isteniyor. 

British Museum bu gizemli kılıcın üzerinde yazanı çözmeye çalışıyor. Bir insanın kafasını ortadan ikiye ayıracak kadar seçkin bir kılıç olan bu tarihi eserin üzerinde yazılanlar kütüphane tarafından çözülemedi. Halktan yardım isteniyor.

British Museum kılıcın muhtemelen 13. veya 14. yy’da Almanya’da yapıldığını fakat aslen bir İngiliz kılıcı olduğu belirtti. Müzenin kılıç hakkındaki yazılı açıklaması ise şu şekilde “Kılıç, tasarım bakamından tam bir İngiliz şövalyesi kılıcı, kılıcın kabzasında da görülen T şekli Hristiyanlığı temsil ediyor”

“Kılıcın üzerinde ne yazıyor?”

Magna Carta sergisinin bir parçası olan bu kılıç 0.9 kg ağırlığında ve 96.52 cm uzunluğunda. Kütüphanenin modern çağ küratörlerinden birisi olan Julian Harrison kılıç hakkında kendi bloğunda “Eğer yeterli bir kuvvetle vurulursa bir insanın kafasını ortadan ikiye bölebilir” dedi.

Fakat tüm bunların ötesi çözülemeyen bir esrar yatıyor. “Kılıcın üzerinde ne yazıyor?”  Utrecht Üniversitesinden Marc van Hasselt yazının Latince olabileceğini ve ND’nin “Nostrum Dominus” (Lordumuz) ya da “Nomine Domini” (Lordun adına) kelimelerini temsil edebileeğini belirtiyor. Aynı şekilde XOX’in de “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’u” temsil edebileceğine işaret ediyor.

1825’te Lincolnshire’daki Witham nehrinde bulunan kılıcın üzerinde ne yazdığına dair cevabı olanlar British Museum‘u bilgilendirebilir.

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ