Gezgin aile Bolivya’da

Bolivya’nın tropikal ormanlarında yetişen nefis kahveyi hergün dünyanın farklı kentlerinde milyonlarca insan içiyor. Ancak bunlardan çok azı bu kahveyi doğduğu topraklarda, Bolivya’nın yemyeşil ormanlarında içmenin keyfini çıkarabiliyor. İstanbul’dan yola çıkan bir aile bu azınlığın şanslı üyeleri… Geçtiğimiz hafta sizlere ‘Gezgin Ailenin Güney Amerika Maceraları’ndan bir kesit sunmuştuk. Nazan, Özgür ve küçük kızları Mira, Güney Amerika‘nın uçcuz bucaksız yollarında gezmeye devam ediyor. Sadece gezmiyorlar, maceralarını günü gününe yayınlıyorlar. En tehlikeli yolu geride bıraktılar… Valla gözümüzü kararttık dünyanın en tehlikeli yollarından biri olan Yungas Road diğer adıyla Ölüm Yolu’nu geçtik arabayla???????? arkamızda incecik çizgi gibi görünen yer yol. Genişliği 3,5m. Yer yer

Bolivya’nın tropikal ormanlarında yetişen nefis kahveyi hergün dünyanın farklı kentlerinde milyonlarca insan içiyor. Ancak bunlardan çok azı bu kahveyi doğduğu topraklarda, Bolivya’nın yemyeşil ormanlarında içmenin keyfini çıkarabiliyor. İstanbul’dan yola çıkan bir aile bu azınlığın şanslı üyeleri…

Geçtiğimiz hafta sizlere ‘Gezgin Ailenin Güney Amerika Maceraları’ndan bir kesit sunmuştuk. Nazan, Özgür ve küçük kızları Mira, Güney Amerika‘nın uçcuz bucaksız yollarında gezmeye devam ediyor. Sadece gezmiyorlar, maceralarını günü gününe yayınlıyorlar.

En tehlikeli yolu geride bıraktılar…

Valla gözümüzü kararttık dünyanın en tehlikeli yollarından biri olan Yungas Road diğer adıyla Ölüm Yolu’nu geçtik arabayla???????? arkamızda incecik çizgi gibi görünen yer yol. Genişliği 3,5m. Yer yer daha da dar. Kenarı da uçurum! Yolun bazı yerlerinde tekerlekler sınırda gidiyordu ağzım yüreğime gelmedi değil o noktalarda???? yolun sonuna doğru bir de toprak kayması olmuş. Yol kapandı. 1 saat mahsur kaldık. Yol açıldı sonra. ‘Mecera’ sevem kızımıza tam bi mecera oldu yani. Yolun sonunda Croico diye yarı tropik bir kasabaya geldik. Sağ sağlim vardık oteldeyiz. We survived death road!!!???????????????????????? #yungasroad #deathroad #deathroadbolivia #gezginmira #travel #adventure @internetanneleri #gezgin #seyahat #cocuklaseyahat

A photo posted by nazanasik (@nazanasik) on

 

Bu yolculuğa çıkamasak da onların yanındayız

Arjantin’den başlayan yolculuklarında Bolivya’ya ulaştılar. Önlerinde keşfedilecek dağlar, keyfini sürecekleri yollar, eşsiz manzaralar uzanıyor.

Onlar bu maceralı yolculuğa devam ederken böyle bir geziyi merak eden, hayalini kuran, ancak bir türlü gerçekleştiremeyen bizler ise bilgisayar ekranlarımızdan bu aileyi takip ediyoruz.

Yolculuğun her gününü Nazan’ın günlüğü #gezginmira dan ya da Instagram hesabından izliyoruz.

Bu yolun adı Yungas Road, bildiğimiz yollara benzemiyor!

Yolculuklarının en kritik etaplarından biri olan Yungas Road diğer adıyla Ölüm Yolu‘nu önceki gün kazasız belasız geçtiler.

 

Yaklaşık 3 metre genişliğinde 64 kilometre uzunluğundaki bu toprak yol dağların eteklerinde kıvrılıyor.

Bir yanı yola düşecek kayaların bulunduğu dik yamaçlar, diğer yanı dibi görünmeyen derin bir uçurum…

 

Yungas stresini atmanın en güzel yolu: Kahve!

Toprak kaymaları, yağmurlar bu yoldaki tehlikeyi arttırıyor. Bu korkunç yolu sağ salim aşan gezgin ailemiz önceki gün soluğu Croico‘da aldı.

Otellerine yerleşip kahvelerini yudumlarken bize de bir fotoğraf gönderdi. Yemyeşil tropikal ormanlarının içinde yudumlanan bu kahve onların yorgunluğunu aldı mı bilinmez ama bizim içimizi ferahlattı. Kokusu sanki buralara geldi…

 

Gezgin aile ye bu maceralı yolculuklarında bol şans diliyoruz. Dünyanın en güzel kahvelerinin yetiştiği topraklarda gezgin ailemize keyifli yolculuklar diliyoruz.

Gezgin aile yollarda

Onları aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz…

Instagram: @nazanasik

Blog: Gezgin Mira

 

kahve keyfi, bolivya, tropikal orman, nazan aşık, gezginmira, gezgin aile

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Önceki Yazı

Gezgin ailenin Güney Amerika maceraları

Sonraki Yazı

Nepal gezisinden geriye kalan notlar

OKUMA ÖNERİSİ