Fransa’ya neden gidilir?

3 dk okuma

Fransa her yıl tüm dünyadan 83 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Bu rakamla Avrupa’da ilk sırada. Deutsche Welle Türkçe Servisi yaz tatilinizi Fransa’da geçirmeniz için 10 iyi sebep sıralam.

Fransa’ya neden gidilir?

Provence

Fransa'ya neden gidilir? 6

Kokulu lavanta tarlaları, Ortaçağ’dan kalma dağ köyleri, parlayan güneşiyle Provence yaz için tam bir masal diyarı. Bu nedenle Picasso, Chagall ya da Van Gogh gibi ünlü ressamlar da burada kalmayı tercih etti. Güney Fransa’daki gözde tatil bölgesi her yıl 30 milyon ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Fransız Rivierası

Fransa'ya neden gidilir? 5

Fransa’da güneşe olan özlem insanları geleneksel olarak Akdeniz’e yöneltiyor. Fransız Rivierası lüks ve ihtişamı, cazip beyaz kumsalları, egzotik çiçekleri ve şık saraylarıyla bilinir. 19. yüzyılda Avrupa aristokrasisinin burada tatil yapması bir ayrıcalıktı. Bugün Marsilya ile Menton arasındaki bölge her zevke ve bütçeye hitap ediyor.

Alpler

Fransa'ya neden gidilir? 4

Alpler Fransa’nın güneydoğu sınır bölgesinde yer alıyor. Özellikle Mont Blanc Masifi, dünyanın dört bir yanından dağcıları çekiyor. Aynı ismi taşıyan Mont Blanc dağı 4810 metre ile Alplerin en yüksek zirvesi. 1786’daki ilk tırmanış modern dağcılığın doğuşu olarak kabul edilir. Bugün Fransa’nın çatısına ulaşmak için 100 farklı rota var.

Pireneler

 

Güneybatı Fransa’da yer alan Pireneler İspanya ile sınırı oluşturur. Col d’Aubisque (1709 metre) üzerinde bisiklet yarışları yapılır. 1951’den bu yana bu sarp dağ geçidi Fransa Bisiklet Turu yarışlarının bir parçası. Buraya tırmanmak için gerçekten atletik olmak gerekiyor. Akdeniz’den Atlantik’e kadar Pireneler’in tadı GR 10 yürüyüş parkuru takip edilerek çıkarılabilir.

Loire Vadisi

Fransa'ya neden gidilir? 3

Loire, Fransa’nın en uzun nehri. 1020 kilometre uzunluğundaki nehir Atlantik’e dökülür. Orta Avrupa’nın son vahşi nehir kıyısında 400 kale bulunur. Avrupa’nın başka hiçbir yerinde böylesi küçük bir alanda bu kadar çok kale yok. En ünlüsü Chambord’tur (fotoğrafta). Loire Vadisi 2000’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

Bretonya

Fransa'ya neden gidilir? 2

Atlantik’te tatil yapmak isteyenler için her imkan var. Batı Fransa’daki Breton sahilleri vahşi, rüzgarlı ve engebeli bir güzelliğe sahip. Değişken hava da burayı çekici kılan unsurlardan. Fransız Rivierası’ndan sonra, Bretonya Fransa’nın en çok ziyaret edilen ikinci bölgesi.

Normandiya

Fransa'ya neden gidilir? 8

Normandiya, Avrupa’nın en güçlü gel-gitlerini yaşar. Su farkı 14 metreyi bulur. Mont Saint-Michel adası ve manastırı, yılda sadece birkaç kez komple suyla kaplanıyor. Bu da tam bir doğa harikası. Dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan manastır 1979’dan beri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde

Côte d’Argent

Fransa'ya neden gidilir? 7

“Gümüş Sahil” anlamına gelen bölge Bordeaux kentinin batı bölümünde, Atlantik kıyısında bulunur. 100 kilometre boyunca güneş ışığı altında parlayan ince beyaz kumuyla rüya gibi bir tatil vaat ediyor. Sahil merkezinde Avrupa’nın en yüksek yürüyüş kumulu Dune du Pilat yer alıyor. Yüksekliği yer yer 100 ila 117 metreyi bulan kumul 500 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda.

Bordeaux ile Alsas arasındaki bağlar

Fransa'ya neden gidilir? 1

Küresel çapta şarabın kalitesi Fransız şarabıyla ölçülür. Burada her biri kendi karakteristik özellikleri olan 14 şarapçılık bölgesi yer alıyor. Özellikle Bordeaux şarapları dünya çapında büyük ilgi görüyor.

Her yerde leziz yemekler

Fransa'ya neden gidilir? 9

Fransa’da 600’den fazla yıldızlı restoran var. Alsas, otantik yöresel mutfağı nedeniyle son derece popüler yerlerden biri. Burada gerçekten iyi yemek yiyebilmeniz için çok fazla para harcamanız da gerekmiyor. Şımarık bir gurme ya da yemeğe meraklı bir turist de olsanız herkesi mutlu edecek seçenekler mevcut.

Kaynak: © Deutsche Welle Türkçe

 

Önceki Yazı

Londra’nın son umudu konut manifestosu!

Sonraki Yazı

Lüksemburg’a gitmenin tam zamanı

Kentler son yazılar

Pamplona Sokaklarında

Twitter, Facebook ve hatta cep telefonlarından önce, dünyayı radyo, gazete, ansiklopedi ve kitaplardan öğrendik. Ernest Hemingway

Başka Şehirler

Remzi Gökdağ’ın yeni kitabı Başka Şehirler, E Yayınları'ndan çıktı. Keşfetme merakımızı irdeleyen, gerçekle düş arasında uzanan

Başka şehirlere zaman yolculuğu

Keşfetme merakımızı irdeleyen, gerçekle düş arasında uzanan yolculuklara zemin hazırlayan kitapta mekânlar insanları, insanlar mekânları anlatıyor.