Filipinler’e gitmek için 5 neden

Filipinler, muhteşem doğası ve aktiviteleriyle her türlü seyahat severin beklentisini karşılıyor. Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış bembeyaz kumsalları, yağmur ormanları, mega kentleri, 20’den fazla aktif volkanı, dünya mirası 2.000 yıllık pirinç tarlaları, 100’den fazla etnik topluluğu ve güler yüzlü insanlarıyla Asya’nın kıyısında her türlü seyahat severin beklentisini karşılayacak olan Filipinler, son yıllarda alternatif bir tatil destinasyonu olarak ön plana çıkıyor. Filipinler’e gitmek için 5 neden! Büyük Okyanus’un batısında, Asya kıtasından 966 km. açıkta bulunan 7.000’den fazla adasıyla dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkelerinden biri olan Filipinler; doğal güzellikleri, mükemmel denizi ve kumsallarıyla bu sene alternatif rota arayışına

Filipinler, muhteşem doğası ve aktiviteleriyle her türlü seyahat severin beklentisini karşılıyor.

Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış bembeyaz kumsalları, yağmur ormanları, mega kentleri, 20’den fazla aktif volkanı, dünya mirası 2.000 yıllık pirinç tarlaları, 100’den fazla etnik topluluğu ve güler yüzlü insanlarıyla Asya’nın kıyısında her türlü seyahat severin beklentisini karşılayacak olan Filipinler, son yıllarda alternatif bir tatil destinasyonu olarak ön plana çıkıyor.

Filipinler’e gitmek için 5 neden!

Filipinler'e gitmek için 5 neden 3

Büyük Okyanus’un batısında, Asya kıtasından 966 km. açıkta bulunan 7.000’den fazla adasıyla dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkelerinden biri olan Filipinler; doğal güzellikleri, mükemmel denizi ve kumsallarıyla bu sene alternatif rota arayışına girenleri unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamaya davet ediyor.

İşte Filipinler’e gitmek için 5 neden;

1- EŞSİZ DOĞASI

Filipinler'e gitmek için 5 neden 5

Her biri bir kartpostal görünümünde olan çarpıcı kireçtaşı kayalıklarının olduğu El Nido, Avustralya’daki dünyanın en büyük mercan resifi Great Barrier Reef’ten sonra gelen, dünyanın en büyük 2. mercan resifi Apo Reef, zararsız dev köpekbalığı balinalarıyla dalış yapılabilecek Donsol, turkuaz renkli deniz kıyısında kumları inci gibi parıldayan Boracay, nesilden nesile süren geleneksel benzersiz tarım ile 2000 yıllık UNESCO Dünya mirası Batad ve Banaue çeltik tarlaları Filipinlerin keşfedilecek doğal hazinelerinden sadece birkaçı…

2- EĞLENCE VE GECE HAYATI

Filipinler'e gitmek için 5 neden 1

Ülkede hemen her şehrin bar, club, pub ve restoranların yoğun olduğu bir gece hayat caddesi bulunuyor. Ünlü DJ’lerin müzikleriyle bu sokaklarda sabaha kadar parti havasında bir atmosfer yaşanıyor. Gece hayatının çok popüler olduğu iki şehir başkent Manila/Angeles City ve Boracay Adası.

3- ZENGİN MUTFAK KÜLTÜRÜ

Filipinler'e gitmek için 5 neden 2

Çin, Vietnam, Hindistan, İspanya, Amerika ve Arap mutfağından etkilenen Filipinler mutfağı bulunulan bölge ve şehre bağlı olarak büyük değişiklikler gösteriyor. Ülkenin güneyinde Hint etkileri görülürken orta kesimlerde İspanya ve Amerika mutfağının esintileri fark ediliyor. Deniz ürünleri ve pirinç ağırlıklı orijinal Filipinler mutfağında yerliler ülkeye özgü geleneksel pişirme teknikleri olan kavurma, buharda pişirme ve haşlama tekniklerini kullanıyorlar. Turistlerin ilgisini çeken Filipinler mutfağının en tanınmış yemekleri olan Adobo, Lechon ve Pancit ülkenin kültürel çeşitliliğini de yansıtıyor.

4- BAJULAR

Filipinler'e gitmek için 5 neden 7

Filipinler’in doğal güzelliklerinin ötesinde, son zamanlarda dikkatleri çeken farklı bir unsur var ki, bu da denizde yaşayan insanlar, Bajaular… Bajaular mercan denizlerinde, kazıkların üzerindeki evlerde ve teknelerde yaşıyorlar. Karaya sadece yakıt ve tekne tamiri için çıkan Bajau halkı, tüm geçimini denizden sağlıyor. İnanılmaz çeşitlilikte deniz ürünü tüketen Bajaular için ev demek deniz demek. Bajauların çocukları adeta denizde doğuyorlar ve bu nedenle karadan çok denize adapte oluyorlar. Tüm yaşamlarını denizden sağlayan Bajaular, doğa ve insan uyumunun önemli bir göstergesi.

5- UNUTULMAZ FESTİVALLER

Filipinler'e gitmek için 5 neden 4

Filipinler birbirinden renkli ve eğlenceli festivalleri ile tatil severlere unutulmaz bir eğlence deneyimi yaşamaya davet ediyor. Ati-Atihan, Moriones Madness, Crucifixion Ceremonies, MassKara ve Rodeo Masbateno Filipinlerin en önemli festivalleri… Kostümlü sokak danslarından canlı müzik gösterilerine, kabile geçit törenlerinden rengarenk çiçeklere kadar her türlü unutulmaz gösteriye ev sahipliği yapan Filipinler festivalleri sene boyunca her ay farklı bir konseptte gerçekleşiyor.

 

Odak Kelimeler: Filipinler’e gitmek için 5 neden, Manila, Asya,Filipinler,Ati-Atihan, Moriones Madness, Crucifixion Ceremonies, MassKara, Rodeo Masbateno

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Önceki Yazı

Vedat Milor isyanı: “Güneyde bir ton para dökeceğime Avrupa’ya giderim!”

Sonraki Yazı

Aloha Hawaii

OKUMA ÖNERİSİ