Estonya’nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe

2 dk okuma
Maiasmokk Cafe 152 yıldır aynı yerde hizmet veriyor.

Estonya’nın en eski kafesindeyiz. Burada sunulan tüm ürünler kafenin mutfağında, 150 yıldan bu yana aynı gelenekle hazırlanıyor. En az kahvesi kadar pasta ve kekleriyle de ünlü bir yer burası. Estonya dilinde Tatlı Diş anlamına geliyor. Hikayeye göre burada yenilen ürünlerin lezzeti dişe yapışıyor ve uzun süre bu tat ağzınızdan ayrılmıyor.

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 6

Bu kafede çok çeşitli yiyecekler var ama en ünlüsü badem ezmesiyle hazırlananlar. Birbirinden güzel şekiller verilen bu ürünler özellikle gençlerin ve çocukların ilgi odağı. İlgi o kadar büyük ki cafede özel bir Bazem Ezmesi Odası bulunuyor. Sadece badem ezmeli ürünlerin satıldığı bu odaya giren bir daha kolay kolay buradan ayrılamıyor.

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 8

Maiasmokk’un en önemli özelliği yaklaşık 150 yıldır aynı mekanda hizmet vermesi. Ürünlerin lezzeti ve tarihi kafenin dekoruyla Maiasmokk, Tallinn’i ziyaret eden turistlerin en çok uğradıkları yerlerden biri.

Maiasmokk, en az badem ezmesi ve kahvesi kadar vitrininde duran mini dönme dolabıyla da ünlü. Hazırladıkları ürünlerin küçük kaplarda sergiledikleri bu dönme dolap yaklaşık yüz yıldır kafeye gelenlerin ilgi odağı.

Maiasmokk’un tarihi

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 1

Georg Stude Tallinn’in en lezzetli kek ve pastalarını hazırlayan yetenekli bir ahçıydı. İlk dükkanını 1864’te bugünkü yerinde açtı. Aslında aynı yerde 1806’dan beri bir pastacı bulunuyordu. Georg Stude kısa sürede işlerini yoluna koydu ve işletmesinin bulunduğu binayı satın aldı. Onun şekerlemelerinden yiyen dükkana bir daha geliyordu. Ünü Moskova’ya dek gitti. Orada da bir dükkan açtı. Rivayete göre Çar ailesi onun tatlılarının bir numaralı müşterisiydi. Soylular kek ve pastalarını ondan satın almaya başladı.

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 25

Kafenin bulunduğu bina bugünkü görünümüne 1913 yılında büründü. O yıl yapılan büyük onarımla bina baştan sona yenilendi. Bu restorasyondan hemen sonra 1. Dünya Savaşı patlak verdi. Maiasmokk, şans eseri savaştan en az etkilenen binalar arasındaydı.

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 23

1941 yılında başlayan Rus işgali Maiasmokk’u bir hayli etkiledi. Diğer kafeler gibi devletleştirildi ve yönetim Sovyetlerin belirlediği subaylara devredildi. Adı Kalev ltd oldu ve 1984’e kadar bu adla anıldı.

Tallinn’in vazgeçilmez uğrak yeri

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 22

Yolunuz bir şekilde Tallinn’e düşerse bu kafeye mutlaka uğrayın. İmkanınız varsa ve sağlık durumunuz da uygunsa şekerlemelerini ayrı ayrı tadın. Kahvesini içip, kafenin atmosferini yavaş yavaş içinize sindirin. Zamanınız ve midenizde yer kaldıysa Badem Ezmesi Odası’na girip buradaki ürünleri de deneyin.

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 16

Kuzeyin incisi Tallinn’den keyif alacaksınız ancak Maiasmokk Cafe’den aldığınız lezzeti dünyanın hiçbir yerinde kolay kolay bulamayacaksınız.

Faydalı bilgiler

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 13

Çalışma Saatleri: 8-21

Adres: Pikk 16, Tallinn Old Town

Website: http://www.kohvikmaiasmokk.ee

Email: [email protected]

Tel: +372 646 4079

Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 27 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 26 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 29 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 24 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 22 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 21 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 20 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 19 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 17 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 14 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 15 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 11 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 9 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 7 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 4 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 5 Estonya'nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe'de 3

Maiasmokk, Tallinn, Estonya, Kalev, Tallinn kahve, Avrupa kahve durakları, Tarihi kafe, badem ezmesi, şekerleme, pasta, Tallinn’de gidilecek yerler

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Barselona turu

Sonraki Yazı

Dünyanın en güvenli 5 kenti

Kentler son yazılar

Pamplona Sokaklarında

Twitter, Facebook ve hatta cep telefonlarından önce, dünyayı radyo, gazete, ansiklopedi ve kitaplardan öğrendik. Ernest Hemingway

Başka Şehirler

Remzi Gökdağ’ın yeni kitabı Başka Şehirler, E Yayınları'ndan çıktı. Keşfetme merakımızı irdeleyen, gerçekle düş arasında uzanan

Başka şehirlere zaman yolculuğu

Keşfetme merakımızı irdeleyen, gerçekle düş arasında uzanan yolculuklara zemin hazırlayan kitapta mekânlar insanları, insanlar mekânları anlatıyor.