Dünyanın en güvenli 5 kenti

1 dk okuma

Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından oluşturulan dünyanın en güvenli kentleri listesine giren beş kent ve buralarda yaşayan insanların o kent hakkındaki düşünceleri…

Osaka

Dünyanın en güvenli 5 kenti 2

Dünyanın en güvenli kenti olarak belirlenen Tokyo’nun yanı sıra Osaka’da da Japonya genelinde hissedilen huzur ortamı hakim. İnsanlar eşyalarını korumasız bir şekilde ortada bırakabiliyor. İnsanlar gece geç saatlere kadar seyahat edebiliyor. Kadınlar tek başına ıssız yerlerde rahatça yürüyebiliyor. Ticaret geleneği baskın olan kentte halk sıcak ve sohbeti çok seviyor.

Amsterdam

Dünyanın en güvenli 5 kenti 1

Bir milyondan az kent nüfusu ile Amsterdam EIU listesindeki diğer şehirlere göre daha küçük. Kent halkı oldukça rahat, koşturmaca halinde değiller. Fakat şehir su üzerinde kurulu olduğu için tümüyle düz bir ev bulmak mümkün değil gibi. “Evin bir ucuna konan tenis topu kendiliğinden diğer uca doğru hareket ediyor” diye uyarıda bulunuyor kent halkı.

Sidney

Dünyanın en güvenli 5 kenti 3

Avustralya’nın en büyük kenti olan Sydney’de mahalle kültürü hala yaygın olduğu için insanlar kendisini hep güvende hissediyor. Mahalleli birbirine özen gösteriyor. Yayalara yönelik yollar ve geçiş noktalarını daha da geliştirmek üzere yapılacak 15 milyon dolarlık harcama ile şehirde yürüme daha da teşvik edilmeye çalışılıyor.

Singapur

Dünyanın en güvenli 5 kenti 4

Bu güney doğu Asya şehir devleti yasaların uygulanmasını çok ciddiye alıyor, bu da halkta daha fazla güven hissi yaratıyor. İstikrarlı bir siyasi ortam ve din ya da ırkla ilgili şakalara tavizsiz yaklaşım kentteki uyumlu yaşama katkıda bulunuyor.

Stokholm

Dünyanın en güvenli 5 kenti 5

Bu kadar kuzeyde yaşamanın avantajları yok değil; uzun yaz günleri örneğin… Bu durum kentte güvenli bir ortam da yaratıyor. Stockholm oyun parklarının bolluğu ve kalitesiyle çocuk yetiştirmek için de çok ideal bir şehir olarak görülüyor. İsveçliler başta teknoloji olmak üzere yeni şeylere oldukça açık ve tarz oluşturan insanlar olarak değerlendiriliyor.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Travel’da okuyabilirsiniz.

Dünyanın en güvenli 5 kent

Kaynak: Lindsey Galloway
BBC Travel

Önceki Yazı

Estonya’nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe

Sonraki Yazı

Cape Town: Dünyanın Ucunda Bir Cennet

Kentler son yazılar

Pamplona Sokaklarında

Twitter, Facebook ve hatta cep telefonlarından önce, dünyayı radyo, gazete, ansiklopedi ve kitaplardan öğrendik. Ernest Hemingway

Başka Şehirler

Remzi Gökdağ’ın yeni kitabı Başka Şehirler, E Yayınları'ndan çıktı. Keşfetme merakımızı irdeleyen, gerçekle düş arasında uzanan

Başka şehirlere zaman yolculuğu

Keşfetme merakımızı irdeleyen, gerçekle düş arasında uzanan yolculuklara zemin hazırlayan kitapta mekânlar insanları, insanlar mekânları anlatıyor.