Dünya üzerindeki cennet: Sri Lanka

Sri Lanka, Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde bulunuyor. Ülkede 21 milyon kişi yaşıyor. Adrenalin, Spa, yeşil, yağmur yola çıkmak için yeterli sebeplerse Sri Lanka doğru bir adres olabilir. Şehri ziyaret eden Levent Özçelik, Skylife Dergisi’ne bir gezi yazısı hazırlayarak Sri Lanka’da yaşadığı tecrübeleri anlattı: Sizi bu kez çok yönlü bir aydınlanma turuna davet ediyoruz. Kolombo’dan start alacak bu yolculuğumuz Kandy’den Galle’ye, Habarana’dan Sigiriya’ya, çay tarlalarından safariye uzanacak. Sri Lanka sizi bekliyor Okyanus, dağlar, yemyeşil tropik ormanlar, antik kentler, pırıl pırıl plajlar, vahşi hayvan koruma alanları, renk ve müzik cümbüşü festivaller ve bambaşka kültürler… Karşımıza çıkacak her şey doğa ve insan arasındaki o

Sri Lanka, Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde bulunuyor. Ülkede 21 milyon kişi yaşıyor. Adrenalin, Spa, yeşil, yağmur yola çıkmak için yeterli sebeplerse Sri Lanka doğru bir adres olabilir.

Şehri ziyaret eden Levent Özçelik, Skylife Dergisi’ne bir gezi yazısı hazırlayarak Sri Lanka’da yaşadığı tecrübeleri anlattı: Sizi bu kez çok yönlü bir aydınlanma turuna davet ediyoruz. Kolombo’dan start alacak bu yolculuğumuz Kandy’den Galle’ye, Habarana’dan Sigiriya’ya, çay tarlalarından safariye uzanacak.

Sri Lanka sizi bekliyor

Dünya üzerindeki cennet: Sri Lanka 2

Okyanus, dağlar, yemyeşil tropik ormanlar, antik kentler, pırıl pırıl plajlar, vahşi hayvan koruma alanları, renk ve müzik cümbüşü festivaller ve bambaşka kültürler…

Karşımıza çıkacak her şey doğa ve insan arasındaki o özel dengenin en kusursuz işaretleri olacak… Hazırsanız başlıyoruz!

Sri Lanka’nın eşsiz güzelliğini betimlemek zor; kendine özel renkleri, muhteşem zenginlikte manzaraları var. Marco Polo’ya göre dünyanın en güzel yeri. Bilim adamı ve bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke göre evrene daha yakın olmak için bu dünyada Sri Lanka’dan daha iyi bir alternatif yok.

Sri Lanka ya da Serendib

Dünya üzerindeki cennet: Sri Lanka 3

Arap tüccarları 1000 yıldan fazla bir zaman önce Sri Lanka’dan bahsederken “dünya üzerindeki cennet”i bulduklarını söylemişler, hatta Sri Lanka’ya “Serendib” demişler.

Yağmur ülkesi

Kolombo, ülkenin tek metropolü. Ama bildiğimiz büyük, karmaşık, kalabalık metropoller gibi değil; biraz daha sakin, yerleşik hayat belirgin bir biçimde göze çarpıyor. Bir tarafta bisikletler, tuk tuk adını verdikleri üç tekerlekli çekçekler, başıboş dolaşan büyükbaş hayvanlar diğer tarafta ise gökdelenler…

Dünya üzerindeki cennet: Sri Lanka 1

Ticari hayatın hayli gelişmiş olduğu Kolombo’da yapılabilecek en güzel şey alışveriş.

 

Kaynak: Skylife Dergisi

 

 

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Önceki Yazı

Hüzün rüzgarlarının ülkesi: Portekiz

Sonraki Yazı

Hangi ülkede, ne kadar bahşiş makbul?

OKUMA ÖNERİSİ