Deniz kenarında 5 köy: Cinque Terre

27 Mayıs 2017

8 Nisan 2012 günü İtalya’nın La Spezia kasabasında güneşli bir Akdeniz sabahına merhaba dedik. Burada konaklama nedenimiz sabah erken saatlerde yapacağımız yürüyüşün başlama noktasına mümkün olduğunca yakın olmaktı. Bugünkü programımızda İtalya’nın incisi 5 köy (Cinque Terre) var. Rotamız sırasıyla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterossoolacak, yani güneyden başlayıp kuzeye doğru ilerleyeceğiz. Dün gece etkili olan şiddetli yağış bu sabahki programımızın değişmesine neden oldu. İlk plana göre La Spezia’dan Cinque Terre’nin ilk köyü Riomaggiore’ye deniz yoluyla geçecektik. İlk sefer 9:15’teydi. İskeleye gittiğimizde aşırı dalga nedeniyle tüm seferlerin iptal olduğunu öğrendik. Planı değiştirip Riomaggiore’ye trenle gitmeye karar verdik.

La Spezia’dan 10 euro’ya günlük tren bileti (Cinque Terre Card) aldık. Bu bilet 24 saat süresince 5 köy arasında geçerliydi. Kart sahipleri ayrıca İtalyanların Via Dell’Amore dedikleri köyleri birbirine bağlayan patika yola giriş ücreti ödemiyor.

 

Riomaggiore

La Spezia’dan bindiğimiz tren yaklaşık 5 dakika sonra Riomaggiore vardı. Trendeki yolcuların tamamına yakını burada indi. Kalabalık nedeniyle tren istasyonunu köye bağlayan tünelden zorlukla çıkabildik. Sabahın erken saatleri olmasına karşın köy esnafı oldukça meşgül görünüyordu. Günün ilk turist kafilesinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlardı.

Köyün merkezindeki Via Colombo caddesinde biraz ilerledik. Birbiri üstüne gelişigüzel inşa edilmiş izlenimi bırakan tarihi apartman blokları yan yana rengarenk bir görüntü oluşturuyor. İtalya’nın bu bölgesinde sıkça rastladığımız dar ve karmaşık sokaklar Riomaggiore’da yine karşımıza çıktı. Sonu nereye çıkacağını bilmeden bu dar basamaklarda yürümek bu köyde yapılacak en güzel faaliyetlerden… Köyü oluşturan binaların büyük bölümü otel ya da pansiyon olarak kullanılıyor. Binaların geri kalanları da restorant, café ya da turistik eşya satan dükkanlardan oluşuyor. Köydeki tarlalarda yetişen ürünler taze taze alıcılara sunuluyor. En çok alıcı bulan ürünler arasında zeytin, limon, mevsimine göre meyve ve zeytinyağı bulunuyor. Tabii şarap, grappa, limonçello ve pesto soslarını da unutmamak lazım.

Riomaggiore’nın küçük limanında rengarenk sandallar uzanıyor. Balık ağları, balıkçıların eldivenleri, rengarenk su leğenleri, mavi sandallar bu küçük limanın vazgeçilmez manzaralarından. Limanın sol tarafından kayalıklar arasında yükselen basamaklarla çıkılan alan gelenlere köyün en güzel görüntüsünü sunuyor. Buradan merdivenlerle sahile inilebiliyor. Akdenizin mavi suları eşliğinde köyün manzarasına doyum olmuyor.

İstasyonun hemen altındaki uzun bir tünelden sonra ünlü Via Dell’Amore başlıyor. Bu güzergahla beş köyü yürüyerek gezmek mümkün. Oldukça düz ve geniş sayılabilecek bu yürüyüş yolundan ilerlerken bir sonraki köy Manarola’nın silueti beliriyor. Geride kalan Riomaggiore’ya bir kez daha bakmayı unutmayın!

Manarola

Riomaggiore ile Manarola arasındaki yürüyüşümüz 20 dakika sürüyor. Hattın en kolay bir yürüyüşü kabul ediliyor. Manarola’ya ulaştığımızda köyün rengarenk binalarıyla karşılaşıyoruz. Bir önceki köye oranla daha küçük ve sakin olan Manarola’nın ana sokağında yeterince café ve restorant var. Buralarda köyde üretilen taze yiyecekleri tadmayı ihmal etmeyin! Manarola’nın küçük rıhtımında dar bir yüzme alanı bulunuyor. Yaz aylarında bu güzergahta yürüyenlerin serinlemek için mola verdikleri bir nokta. Köyün en güzel manzarasını yakalamak istiyorsanız kuzeydeki mezarlığa tırmanmanız gerekecek. Yüksekçe bir noktadan Manarola’yı tam cepheden izleme imkanınız var.

Corniglia

Manarola’yı geride bırakıp bir sonraki köy Corniglia’ya ilerlerken bir sürprizle karşılaşıyoruz. Dün geceki şiddetli yağış nedeniyle patika yolun bu bölümü kapanmış. Corniglia’ya tek ulaşım imkanı tren…

Corniglia istasyonunda indiğimizde bu köyün diğerlerinden farkını anlıyoruz. Etrafta köy yok. Corniglia yüksek bir kayalığın zirvesine kurulmuş. Tepeye ulaşabilmek için yaklaşık 385 basamaktan oluşan merdiven yolunu tırmanmak gerekiyor. Yorulmak istemeyenler otobüsü kullanabilir. Aslında 15 yolcu kapasiteli küçük bir minibüs de denebilir araca. İstasyondan aldığı yolcuları yaklaşık 5 dakika içinde tepedeki köy merkezine ulaştırıyor.

Corniglia geride bıraktığımız diğer iki köye göre daha sakin ve küçük ama en az onlar kadar büyüleyici. Dar sokaklarında sürprizlere hazır olun. Zamanınız varsa sevimli cafelere ve küçük dükkanlara uğrayın. İtalya’nın başka bir bölgesinde bulamayacağınız tadları burada keşfedebilirsiniz. Köyün zirvesinde genişçe bir alandan Akdeniz’i seyretme imkanınız var. Zamanınız varsa sahildeki koya da inebilirsiniz. Güneydeki Manarola’yı en iyi gören nokta yine burada. Yorgunluğunuzu giderirken bir yandan da Akdenizin mavi sularını izleme imkanınız var.

Vernazza

İstasyona limon ağaçları üzüm bağları ve leylaklar arasındaki merdivenlerden inerek ulaştık. Yürüyüş yolunun kapalı olması neneiyle Vernazza’ya da trenle gittik. Vernezza’nın geçmişi 1000 yıl öncesine dayanıyor. Zamanın güçlü ailelerinden birine ait köy, daha sonra bu ailenin özgürlüğünü kazanan esirlerinin yönetimine geçmiş. İlk bakışta diğer köylerle benzer bir görüntü sergilese de detaylara girdiğimizde köyün yakın bir tarihte geçirdiği doğal felaketin yaralarını hala kapatamadığı görünüyor.

25 Ekim 2011 günü burada büyük bir felaket yaşanmış. Birden başlayan sağanak yağış köy merkezine inen derenin taşmasına neden olmuş. Toprak kayması nedeniyle çok sayıda bina yıkılmış. Sel suları altında kalan binaların büyük bölümü kullanılamaz hale gelmiş. Vernazza ve Monterosso’yu etkileyen felakette 4 kişi ölmüş, 100 milyon euro dan fazla hasar meydana gelmiş. Bu sevimli kasaba o günden bu yana uğradığı hasarı kapatmaya çalışıyor. Aradan yaklaşık 5 ayı aşkın bir zaman geçse de Vernazza’nın merkezinde yıkımın izlerini görmek mümkün. Bu konuda çok yol alınmış ama herşey bitmemiş. Köyün rıhtımını kaplayan çamurun izlerini hala görmek mümkün. Merkezdeki binaların bir bölümünde hala onarım çalışmaları devam ediyor.

Monterosso

Monterosso’yu diğer dört köyden ayıran en önemli özelliği geniş denebilecek kumsalı. Yaz aylarında Cenova’dan buraya ulaşanların ilk durağı olan köy diğer dört köye oranla cazibesini fazlasıyla yitirmiş görünüyor. Köyün merkezindeki sokaklar da diğerlerine oranla daha yapay. Karşılaştırma yapacak olursak beş köyün liste sonunda yer alanı diyebiliriz. Zeytin ağaçları ve üzüm bağlarının bulunduğu yamaçlarla kuşatılmış köy geçmişte surlarla korunuyormuş. Bu surların üç kulesi günümüze dek ayakta kalmayı başarmış. Diğer 10 kule zamana dayanamayıp yıkılmış.

Cinque Terre’ye aşağıdan başlayıp yukarı doğru hareket ediyorsanız Monterosso son durağınız. Bölgeden ayrılmadan önce alışveriş yapabileceğiniz son şansınız da denebilir. Bölgeye özel pesto sosları, doğal sabunlar ve zeytinyağlardan taşıyabileceğiniz kadarını almanızda fayda var.

Monterosso yerel ürünleri almak konusunda son şansınız olabilir

Levanto’da gün batarken

Cenova’ya uğramadan önce Levanto’da son molamızı verdik. Tren istasyonu ile sahil arasında uzunca sayılabilecek bir yürüyüşten sonra güneşi batırmak için sahile vardık. Dalgaları ve bölgenin en geniş kumsalıyla ünlü Levanto sahili oldukça kalabalıktı. Banklarda oturacak yer kalmamıştı. Güneşin keyfini çıkaran İtalyanlar kendilerini bu şirin sahil kasabasının kumsalına atmıştı.

Sahilde bir saat kadar zaman geçirdikten sonra istasyona doğru ilerlemeye başladık. Geldiğimiz yolu kullanmak yerine farklı bir yolu seçtik. Bu sırada tesadüfen bir focaccia fırınıyla karşılaştık. Dışarda küçük bir masası olan fırından yükselen peynir ve zeytinyağı kokularına daha fazla dayanamayıp içeri girdik. İtalya’da yediğimiz en güzel focacciaların tadına burada bakmanın keyfiyle istasyona geri döndük.

Trenimiz Cenova’ya geldiğinde hava çoktan kararmıştı. Geride bıraktığımız yorgun ama unutulmaz günün keyfiyle otelimize girdik.

Cinque Terre, İtalya’ nın Liguria adıyla anılan kuzey batı bölgesinde bulunuyor. 5 küçük köyden oluşuyor. İlk yerleşimin 1000 yıl öncesine dayandığı biliniyor. 1997 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine girdi.5 köy arasında 15 kilometrelik bir yürüyüş yolu var.

Yürüyüş Mesafeleri

Monterosso – Vernazza 90 dakika. Dar patikada zaman zaman basamaklar karşınıza çıkıyor. Vernazza’nın en güzel göründüğü nokta.
Vernazza – Corniglia 90 dakika. Vernazza’nın muhteşem manzarası bu hattın en çarpıcı anı. Corniglia’nın zirvede olması nedeniye yaklaşık 377 basamak tırmanmanız gerekecek. Yolun bazı bölümlerindeki taşların şekli adım atışlarınızı zorlayabilir, dikkatli olun.
Corniglia – Manarola 45 dakika. Deniz seviyesine yakın bir hat. Yürüyüş oldukça kolay. Corniglia’dan ayrılırken 385 basamak ineceğinizi unutmayın.
Manarola – Riomaggiore 20 dakika. Ünlü Aşıklar Yolu Via dell’Amore’nin en kolay parkuru. Diğer hatlara oranla düz ve geniş.
Her köyü terkederken sadece önünüzdeki yola bakmakla yetinmeyin. Geride bıraktığınız köylerin eşsiz manzaraların kaçırmayın.

Uzaklar.com

Keşfetmeyi bilenlerin adresi...

1 Comment

 1. ANTONIO ES

  LUISMI

  Y ES DISEÑADOR DEL APOL CELULAR COMPUTADORA APOL
  UN SALUDO A LAS CHICAS DE TELCEL Y AMANUEL
  ME PUEDES VER INDEPENDECIA Y FCO IMADERO PITILLAL CENTRO

  KAREN EVENTOS TIENE TODO PARA EL EVENTO 3221118484

Comments are closed.

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Previous Story

Eski Avrupa’nın genç kenti: Zürih

Next Story

Bitmeyen masal: Venedik

Latest from Yoldan Notlar

BAE Yollarında 9 gün

Birleşik Arap Emirlikleri Seyahati Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), keşfetmeyi göze alanlar için pek çok sürprizi de barındıran büyülü bir dünya. Burada yapılacak

Kuzey İspanya’da 8 gün

İspanya’yı Madrid’le tanıyıp, Barcelona ile sevmiştim. Granada’nın Alhambra Sarayını, Cordoba’nın sütunlu camisini, Ronda’nın uçurumlarını gördüğümde bu topraklara hayran kaldım. Cadiz, Marbella, Sevilla,

Kopenhag’ dan Malmö’ye

Noel tatili dolayısıyla Kopenhag sokaklarında in cin top oynadığından, programımda ani bir değişiklik yaparak İsveç’e gitmeye karar verdim. Böylece hem günümü geçirecek,

Katmandu’ya doğru…

Mel Ozsimsek – Ilkokul donemimde istanbul un mahallerinde kosup oynarken, dar geldi o sokaklar bana, agaclar arasinda kosmak, cayirlara yatmak, dalindan meyve

Mozart’ın Evinde

Tüm Avusturya’ya  Mozart’ın kokusu sinse de  Salzburg’un ayrı bir yeri var. Ne de olsa Mozart’ın doğduğu kent burası. Müzeye dönüştürülen yaşama “merhaba”

Don't Miss