Çocuğunuzla Singapur

Aynur Akar – Çocuğum olmadan asla diyor ve uzaklara seyahat etmeyi seviyorsanız, Singapur sizi pişman etmeyecek güzel bir alternatif. Saat ve mevsim farkı çocukları etkileyebilir belki ama, kış ortasında yazı yaşamanın çok hoş olduğu kesin. Singapur,her çeşit insanın ve dinin birlikte yaşadığı çok zengin bir kültürel mirası paylaşan şahane  bir ülke. İnsanlar çok güleryüzlü, cevre temiz ve düzenli.Orkideler ve binlerce çeşit bitki doldurmuş heryeri. Binalar çok şık. Mimariyle ilgiliyseniz  büyük keyif verecek bir şehir. Yarı açık eğlence ve yiyecek merkezleri,tarihi binaları, okulları,dev .ş merkezleri, köprüleri..Herşey ilgi çekici ve bakmak görmek bayağı bir vakit alıyor. Eğlence için enerjiniz varsa akşamları çok

Aynur Akar – Çocuğum olmadan asla diyor ve uzaklara seyahat etmeyi seviyorsanız, Singapur sizi pişman etmeyecek güzel bir alternatif. Saat ve mevsim farkı çocukları etkileyebilir belki ama, kış ortasında yazı yaşamanın çok hoş olduğu kesin. Singapur,her çeşit insanın ve dinin birlikte yaşadığı çok zengin bir kültürel mirası paylaşan şahane  bir ülke. İnsanlar çok güleryüzlü, cevre temiz ve düzenli.Orkideler ve binlerce çeşit bitki doldurmuş heryeri.

Binalar çok şık. Mimariyle ilgiliyseniz  büyük keyif verecek bir şehir. Yarı açık eğlence ve yiyecek merkezleri,tarihi binaları, okulları,dev .ş merkezleri, köprüleri..Herşey ilgi çekici ve bakmak görmek bayağı bir vakit alıyor.
Eğlence için enerjiniz varsa akşamları çok fazla olanak var.  Restaurantlar ve nehir boyunca sıralanan barlar akşamları cıvıl cıvıl.
Bütün gün gezmiş olmanın yorgunluğuyla insanların dışarıya çıkmaya başladığı saatlerde otelimize döndük ama buna rağmen eğlendik.

Sanıldığının aksine gidip sadece alışveriş yapacağınız bir yer değil.Hatta alışverişe sıra geldiğinde yorgunluktan bitmiş bile olabilirsiniz.Yapılabilecek çok şey var ve gelen herkes bunları yapmaya çalıştığı için uzun kuyruklara gelsin bakalım demek durumundasınız.Sakın vazgeçmeyin beklediğinize değiyor.

Hazırlıklar: Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alın. Biz geziler için minik bir ecza çantası bulunduruyoruz yanımızda..Bavulunuza yazlık giysiler ve lastik ayakkabılar koymanız yeterli. Yılın her ayı sıcak, kış aylarında sıcağa yağmur eşlik ediyor.İç mekanlardaki soğuğa karşı  ( klimalar lüzumundan fazla serinletiyor) üzerinize ince bir hırkayı tedbir olarak alabilirsiniz.Giymek için lastik ayakkabılar veya terlikler tercih edebilirsiniz.
Bebekle:Büyük otelerde starilizasyon aletleri odanıza getiriliyor. Bebek arabasıyla dolaşma problemi yok. Bebeğiniz çok küçükse daha da rahat etmek için şehir merkezinde bir otelde ( Orchard Road)  kalabilir ve sırtınızda veya göğsünüzde taşıyabileceğiniz bir askı kullanabilirsiniz. Alt değiştirebileceğiniz yerler, ayrıca çocuk tuvaletleri/lavaboları mevcut genellikle.

Yeme-İçme: Restaurantlarda çocuk menüleri var. Dünya mutfağı açısından benim gördüğüm en zengin yerlerden biri.İtalyan, Hint,Çin,Tayland,Arap mutfağı her yerde karşınıza çıkıyor. İlle de Türk mutfağı diyenlerdenseniz o da var hiç merak etmeyin. Şebeke suyu içilebiliyor ama genelde herkes şişe suyu kullanıyor.Okyanusun ortasında olduğunuz için bir sürü balık restaurantı da var.

Ulaşım: Ulaşım açısından ucuz ve rahat bir yer. Bi kere herkesin ingilizce konuşuyor olması işinizi çok kolaylaştırıyor.Metro çok yaygın.Taxiler ucuz.Biraz daha fazla vereyim ama konforlu olayım diyorsanız mercedesler ve büyük minübüsler de var. Şöförlerin tamamı konuşkan ve size bilgi veriyor.Çocuklu aileler için metroyu değil taksiyi tavsiye ederim.

Oteller: Şehir büyük zincirlerin otelleriyle dolu.Temiz ve yüksek kaliteli. Pek ucuz değil.Biz yılbaşı döneminde gittik.Kaldığımız otelde ( Sheraton) inanılmaz bir çocuk nüfusu vardı.Öyle olunca insan daha rahat hissediyor.Ama tatil dönemi olunca 50metreyi bile bulabilen kahvaltı kuyrukları sevimsizdi. Çare olarak erken kalktık ve erken kahvaltı yaptık.

Neler yapabilirsiniz?

Night Safari
Hayvanat bahçesinin hemen yanında geniş bir alana yayılan safari alanı  kesinlikle çok güzel. Turu isterseniz trenle, isterseniz yürüyerek yapıyorsunuz.Aydınlatılmış ve güvenlik görevlilerinin olduğu düzenli bir yaya parkuruna sahip.Tren için extra bir ücret ve çokkk uzun bir kuyruğa sabır göstermeniz gerekiyor. Tabiata son derece saygılı bir düzenlemeyle aslanlardan gergedanlara bir sürü hayvanı gece izlemek güzel bir tecrübe.Çocukların çok hoşuna gidiyor.Turdan sonra acıkan mideler için bir sürü alternatif var.Hatta isterseniz özel trenlerde yemek yiyerek de bu turu yapabiliyorsunuz.Asyada çok sık raslandığı üzre burada da evlenmek, özel toplantılar yapmak mümkün.

Singapore Zoo
İyi düzenlenmiş nefis bir hayvanat bahçesi.

Butterfly Park
Sentosa adasında.Eğer daha önce bir kelebek parkı gezdiyseniz çok özel değil. Ama bizim ülkemizde örnekleri olmadığı için görmeye değer. Böcek ve kelebekler görüyorsunuz.Bahçesinde kozasından henüz çıkmış kelebekleri elinize veriyorlar.Rengarenk kelebekler ilk kanat vuruşlarını elinizden yapıyorlar.

Bird Park
Düğün fotoğrafları için çok tercih edilen yerlerden biri daha :) 30 metre yükseklikten aşağıya inen şelale ve etrafta uçuşan onca kuşun ortasındayken inanılmaz rahatlamış hissediyorsunuz.Orda saatlerce kalarak kendinizi tabiatın kokusu ve seslerine bırakabilirsiniz. Doğal bitki örtüsü de korununca ortaya şahane bir şey çıkmış. Dev papağan alanında asma köprülerde elinizle papağan besleyebiliyorsunuz.9000 çeşit kuş var. Hayvanların korundukları alanlar son derece düzgün, rahat etmelerini sağlamışlar.. Özellikle gece kuşları ve penguenlerin keyfi kesinlikle yerinde.

Sentosa Adası
Şehre bir köprü ve tren ile bağlı.Tren biz gördüğümüzde deneme sefererine devam ediyordu. Giderken teleferiğe bindik ve keyifli bir yolculuk yaptık. Teleferik arada dev bir binanın çatısına girip oradaki istasyondan da yolcu alarak adaya ulaşıyor. Genellikle teleferik için bilet alırken var olan turlardan birini seçiyorsunuz.Kelebek parkı,Underwater World ( sualtı dünyası) ve Dolphin Lagoon görebileceğiniz yerler. Underwater World beni biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da ( Nanjingdekinde bile daha fazla balık var.. ) eğer tüplerin içine girip üzerinizden kocaman okyanus balıklarının geçmesini seviyorsanız ziyeret edeceksiniz..
Ada parklarla dolu. Birinden diğerine gitmek için güzergahları belirli olan değişik otobüsler kullanıyorsunuz.Yahut hava müsait ve bacaklarınız kuvvetliyse yürüyorsunuz.Yürüyüş yapmak için harika bir ortam.Sahile kadar inen dev parkta kendinizi İspanya’ da hissetmenizi sağlayan Gaudi’ nin meshur parkını hatırlatan rengarenk mozaiklerle oluşturulmuş güzel bir havuz düzeni var.

DUCKtours
Hem karada hem de nehirde gidebilen araçlarla şehir turu yapabiliyorsunuz.Fiyatı makul.Çocuklar için eğlenceli.
Hippotorurs
Şehrin ayrı bölgelerine giden bu tur otobüslerine bilet aldığınızda aynı gün içinde ayrı yerlere giden diğer otobüsleri de kullanabiliyorsunuz.Tur hakkında bilgi veren rehberler bütün sorularınızı cevaplıyor. Yağmurlu geçen ilk günümüzde bütün şehri evvela şöyle bir tanımış olmak için bu olanaktan faydalandık. Bebek arabaları için geniş alanlar var içeride.Klimalı,üst katları açık.
Ballon Tour,River Cruise Diğer gezi olanakları. Balona hayır nehre evet derseniz minik teknelerle turlar yapabiliyorsunuz.Eğer isterseniz daha büyük ve orjinal teknelerle de turlar yapabilirsiniz.

Alışveriş: Sadece alışveriş yapmak için bile gidilebilecek bir ülke.Ama çok tehlikeli, kendinizi her an kaybedebilirsiniz.Takashimaya,Wisma,Forum,Marina Squere, Peninsula, Vivo City uğramanız gereken adresler.Özellikle Takashimaya nefis, dünya gözüyle görmüş olmakta  fayda  var.
Sokaklar:Düzenli ve güzel bir şehir.Kültürel altyapısının zenginliği şehri güzelleştiriyor. Chinatown,Little India,Kampong Glam,Orchard Road,Marina yürüyüş ve alışveriş için çok renkli ilginç yerler.Hint ve Çin mahalleleri Asya kültürünü tanımak için bir şans.Pazarlık etmeyi  ihmal etmeyin.
Singapore  Science Centre,Snow City,Wild Wild Wet,Escape Theme Park,Botanik ve Orkide Bahçeleri  gezilebilecek diğer yerler.
Küçük bir çocuk için eğlence ülkesi gibi. Yanınıza yedek bir takım giysi veya mayosunu almayı ihmal etmesseniz heryerde karşınıza çıkabilecek su oyunu alanlarında diğer çocuklar gibi doya doya ıslanıp oyun oynayabilir.
Müzeleri anlatmak yetmez.Muhakkak görmeniz lazım.Var olan malzeme nasıl iyi değerlendirilir, nasıl sunulur ve bir müzede neler yapılabilir bu konudaki fikirleriniz kesinlikle açılacak. Biz yılbaşı gecesini müzedeki partide geçirdik mesela.
Rehber:
Dorling Kindersley taraftarları ve Lonely Planetçiler. Biz ilk gruptanız ve hiç pişman değiliz.Singapur için bu defa mecbur kalıp Lonely Planet aldık ve bi türlü keyifli kullanamadık rehberi. Ama evet gerçekten de restaurant tavsiyeleri çok iyi:)
Keyifli, bol tatilli günler diliyorum

Aynur Akar,Nanjing Çin

www.anneyiz.biz
[email protected]

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Önceki Yazı

Kızılderililer ve Ontario

Sonraki Yazı

Sawatdee (Merhaba) Bangkok

OKUMA ÖNERİSİ