Çin Usulü Yeni Yıl

2 dk okuma

Serra GÜRÇAY – Siz de yeni yılda tutamayacağınız kararlar alıp daha sonra üzülenlerden misiniz? Veya daha da iyisi, yeni yıl günü kararları alıp ertesi gün(ler) bir çırpıda unutuyor musunuz?

Size bir müjdem var, ikinci bir şansa ne dersiniz? Eğer yeni yılda her zaman olduğu gibi çok ciddi kararlar alıp uygulamaya niyetlendiyseniz, fakat gün geçtikçe uygulama konusunda motivasyon eksikliği hissediyorsanız…

Hemen pes etmeyin ve kendinize ikinci bir şans vererek, Çin takvimi ve geleneklerine uygun alternatif bir yeni yıl kutlaması uygulayın. Kaybedeceğiniz bir şey yok, en azından uygulayamadığınız kararlara bir ay kadar daha şans verip kendinizi zorlayabilirsiniz! Şimdi isterseniz hep birlikte gelin Çinliler yeni yılı nasıl kutluyorlarmış görelim.

Çin takvimine göre yeni yıl kutlamaları bu sene 21 Ocak’tan 19 Şubat’a kadar devam edecek. Yeni yıl hazırlıkları bir ay önceden başlasa da kutlamalar son iki haftada doruk noktaya ulaşıyor. Çin’de yeni yıl ilk önce evlere geliyor. Evler bu dönem başlamadan önce, baştan sona temizlenip tüm sene boyunca biriken şanssızlıklar, olumsuzluklar ve kötü kısmet “süpürülüyor”. Kapılar ve çerçeveler genellikle kırmızıya boyanıyor. Giriş kapıları ve koridorlara kağıttan yapılmış “mutluluk, barış, zenginlik, sevgi” motifleri asılıyor. (Kapılarınızı kırmızıya boyamayı es geçseniz de, iyi bir “süpürme” işlemi oldukça yararlı gibi gözüküyor!)

Yeni yıl yemeğine gelince, artık klasikleşmiş hindi ve pilav ikilisini rafa kaldırmanın zamanı geldi. Eğer Çinlilerin inanışlarına göre yeni yıla uğurlu girmek istiyorsanız, bu yılbaşı sofralarda baş köşeyi deniz mahsullerine bırakmaya hazırlanın. Deniz mahsullerinin de herbirinin kendine göre taşıdığı anlamlar var. Çin inanışlarına göre eğer yılbaşında karides yerseniz, seneniz canlı ve mutlu geçer, kurutulmuş istiridye yerseniz (ho xi) dileğiniz gerçekleşir, çiğ balık yerseniz şansınız döner ve hayatınıza bereket gelir, eğer üstüne bir de Fai-hai yerseniz (Melek saçı diye anılan saç tellerini andıran bir yosun türü) yeni sene boyunca bolluk içinde yüzersiniz. Tüm bu deniz ürünlerinin yanında bir de Çin mantısı yediniz mi (dumplings), tüm iyi dilekleriniz aile fertlerine de yansır.

Mutfaktan çıkıp, genel görünüş ve şıklığa gelince… Yeni yıl döneminde bol bol kırmızı giymeye bakın, bu renk tüm kötü ruh ve enerjileri sene boyunca sizden uzak tutmasıyla tanınıyor. Bu dönemde özellikle kaçınılması gereken kıyafet renkleriyse, yas tutma anlamını taşıyan beyaz ve siyah.

Eğer hala yeni yılda aldığınız kararları uygulayamamaktan şikayetçiyseniz, en azından ne yapılması gerektiğini biliyorsunuz: Hemen baştan aşağı kırmızıları çekin, en yakın Çin restoranında soluğu alıp deniz mahsüllü bir menü ısmarlayın…

Bu sene Çin usulü yeni yıl kutlamalarını denemekte yarar var, çağımızda herşeyin bir alternatifi çıktı, kutlamanın neden olmasın ? Kim bilir belki de yiyeceğiniz deniz ürünleri bir sene boyunca sizi mutlu kılmayı başarır. Ben şahsen, bu sene bir de bu yolu deneyeceğim. Size de tavsiye ederim.

“Kung hay fat choy*”

*İşleriniz rast gitsin

Kaynak: www.hurriyetim.com.tr/agora

Serra GÜRÇAY – [email protected] mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Önceki Yazı

Moskova’da kar sevinci

Sonraki Yazı

Çin’in ilk deniz kaplumbağaları

İzlenimler son yazılar

Küba Gezi Notları

Deniz Alsaç Yıldırım – 25.09.08 / İstanbul-Madrid-Havana Emre ve Hasan’la yıllardır hayal ettiğimiz Küba seyahatini gerçekleştirmek

Yosemite’nin Zirvesinden

Yelda Horozoğlu – Yosemite, ABD’de uzun süredir gitmeyi planladığım bir mekandı. Pek çok kez hazırlık yapıp