Bildiğimiz Çin, Bilmediğimiz Çin

3 dk okuma

Volkan ACAR -Pardon ! Karısını öldürdüğü gerekçesiyle 1994 yılında 15 yıl hapis cezasına mahkum olan She Xianglin’in 11 yıl boş yere hapis yattığı ortaya çıktı.
Geçen ay karısı canlı olarak ortaya çıkan She, hızlı bir şekilde yeniden yargılandı ve tahliye edildi.

Hikaye, Ocak 1994’de Hubei eyaletinde başladı. She Xianglin’in karısı aniden ortadan kaybolunca Polis olayı araştırmaya başladı. Üç ay sonra ise kasaba yakınında bir kadın cesedi bulundu. Kadının akrabaları cesedi “teşhis edince”, koca Nisan 1994’de cinayet suçundan tutuklandı. Sorgulama sırasında “suçunu itiraf eden” She Xianglin önce idam cezasına daha sonra da 15 yıla mahkum oldu. 11 yıldır cezaevinde olan She, iyi hali nedeniyle bu yıl sonunda tahliye olacaktı.

Geçen ay aniden ortaya çıkan karısı ise, kendisini aldattığından şüphelendiği eşine kızarak evi terkettiğini söyledi. Evden ayrıldıktan sonra Shangdong eyaletine giden kadının, eşinden boşanmadan orada tanıştığı bir çiftçiyle evlendiği ve 10 yaşında bir çocuğu olduğu da ortaya çıktı.

Yaşadığı bu süreçte annesi üzüntüden ölen, çalışamadığı için kızını okutamayan She Xianglin, yaşadıklarından dolayı üzgün olmadığını belirtti. Ayrıca, karısına da kızgın olmadığını söyleyen She, “o ortaya çıkmasa suçsuzluğum kanıtlanamayacaktı” dedi. Bu “kader mahkumunun” devletten beklediği ise kendisine “suçunu itiraf ettiren” polisler hakkında işlem yapılması ve çektiği maddi-manevi sıkıntılar için tazminat ödenmesi.

Geçen hafta ortaya çıkan son bir gelişme ise, tazminat için başvuran She’nin avukatının yasalarda bu konuda yeterli düzenleme olmadığı gerekçesiyle tazminat başvurusunu geri çekmiş olması.

Sahte yumurta
Çin’den Vietnam’a ihraç edilen yumurtaların bir kısmının sahte olduğu açıklandı. Sahte yumurtaların boraks, alüminyum, yapıştırıcı, bazı organik asitler ve diğer kimyasal maddelerden oluştuğu anlaşıldı.

Sahte doktor, sahte ilaç
Özel kliniğinde diabetli hastaları özel bir tedaviyle iyileştirdiği söylenen ve şikayet üzerine gözaltına alınan Pekinli “doktorun”, aslında doktor olmadığı, uyguladığı “özel tedavinin” kavunsuyu olduğu, kliniğin de aslında masaj salonu olarak ruhsat aldığı saptandı.

Sahte süttozu
Hunan eyaletinde saçları dökülen ve sürekli ağlayan 6 aylık bir kız çocuğunun şikayetlerine sahte süttozunun neden olduğu belirlendi. Ailenin kullandığı süttozundan alınan örnekte % 12-18 arasında olması gereken protein oranının % 1.74, % 20 olması gereken yağ oranının da % 12.8 olduğu saptandı. Yapılan araştırmada, malnütrisyona yani beslenme yetersizliğine neden olan bu sahte ürünün geçen yıl standartların altında olduğu gerekçesiyle yasaklandığı ve piyasadan toplatıldığı ortaya çıktı.

Genetiği değiştirilmiş pirinç
Greenpeace Çin Komitesi, Çin’de 2 yıldır “genetiği değiştirilmiş” pirincin illegal olarak üretilip satıldığını açıkladı. Çin Hükümeti ise iddiayı yalanladı. Yasal olarak “genetiği değiştirilmiş” pamuk ekimi yapılan Çin’de “genetiği değiştirilmiş” pirinç tohumunun satışı halen yasak. Bilindiği gibi pirinç, Çin dahil Güneydoğu Asya’nın en önemli kalori ve protein kaynağı.

Yeni Çin, yeni kahramanlar
Şanghay’da bu dönemden itibaren, ilkokul öğrencilerinin kitaplarında artık Atina Olimpiyatları’nın yıldızı Liu Xiang da yeralıyor. Erkekler 110 metre engelliyi kazanan ilk Asyalı olan Liu, Çin’e tarihinde ilk atletizm Olimpiyat madalyası kazandıran sporcu olarak da tarihe geçmişti.

Bu dönemki okul kitaplarının hazırlandığı 2004 yaz aylarında Liu’nun başarısı gelince, alınan bir kararla mevcut kitaplardan “Langyashan’daki 5 Kahraman” başlıklı metin çıkarılmış ve Liu ile ilgili bölüm eklenmişti. “Langyashan’daki 5 Kahraman”, 1937-1945 arasında Japonya’ya karşı verilen savaşta, mühimmatları bitince düşmanın eline geçmemek için kendilerini uçurumdan aşağı atan 5 askeri anlatan bir bölümdü.
Yetkililer, artık günümüz öğrencilerine “devrimci savaş, devrim şehitleri, savaş kahramanlığı” gibi söylemlerin çok şey ifade etmediği kanısında olduklarını söylüyorlar. Ve barış dönemlerinde ülkeye katkı yapan insanların da “şehitler” kadar kahraman sayılmaları gerektiğini düşünüyorlar. Artık genç kuşağın kahramanları ilk Çinli astronot Yang Liwei ve NetEase’i kurup iki yıl önce 32 yaşındayken Çin’in en zengin insanı seçilen William Ding gibi insanlar. Çin’e gelen turistler Mao büstleri, tişörtleri, kızıl yıldızlı şapkalar ve Kızıl Kitap peşinde koşarken, Çinli gençlerse yeni idolleri olan Yao Ming’in ve Liu Xiang’ın posterlerini ve tişörtlerini kapışıyorlar.

Önceki Yazı

Gözyaşı kadar duru Ohrid Gölü’nün suyu

Sonraki Yazı

Temiz hava deposu: Blue Mountain

İzlenimler son yazılar

Küba Gezi Notları

Deniz Alsaç Yıldırım – 25.09.08 / İstanbul-Madrid-Havana Emre ve Hasan’la yıllardır hayal ettiğimiz Küba seyahatini gerçekleştirmek

Yosemite’nin Zirvesinden

Yelda Horozoğlu – Yosemite, ABD’de uzun süredir gitmeyi planladığım bir mekandı. Pek çok kez hazırlık yapıp