Yeni Zelanda

Hulusi ŞENEL – Dünyanın en sonundaki ülke olarak anılan Yeni Zelanda, Avustralya’nın güney doğusunda, Güney kutbuna da en yakın bir ülke. İngiliz Milletler Topluluğu üyesi. İçte ve dışta bağımsız...

Hulusi ŞENEL – Dünyanın en sonundaki ülke olarak anılan Yeni Zelanda, Avustralya’nın güney doğusunda, Güney kutbuna da en yakın bir ülke. İngiliz Milletler Topluluğu üyesi.

İçte ve dışta bağımsız olmasına rağmen İngiltere kraliçesi devlet başkanı olarak görülür. Aynı Avustralya ve Kanada’da olduğu gibi. Yeni Zelanda’nın nüfusu dört milyon. Bu nufusun yüzde 15’ni yerli halk Maoriler teşkil etmekte. Yeni Zelanda’nın ekonomisi hayvancılığa, tarıma ve turizme bağlı. Büyük sanayii yok denecek kadar az.

Yeni Zelanda’da resmi olmayan rakamlara göre 800 ila 1000 civarında Türk vatandaşının yaşadığı da söyleniyor. Kuzey ve Güney adaları olmak üzere ülke iki büyük ada’dan oluşuyor ülke. Kuzey bölümüne göre Güney bölüm kışın daha soğuk oluyor. Çünkü Güney kutbuna yakın olduğundan çok kar yağıyor.

Avustralya gibi Yeni Zelanda’da yaz mevsimi Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yaşanıyor. Yazın en yüksek sıcaklık 28 derece civarında. Başkent Wellington iki büyük adanın orta kısmında. Eskiden Türkiye ile Yeni Zelanda arasındaki diplomatik bağlantı Canberra Türk Büyükelçiliği kanalı ile yapılırken bir süre önce iki ülke arasında yapılan anlaşma ile karşılıklı büyükelçilikler açıldı.

Yeni Zelanda’nın en büyük ve kalabalık şehri Auckland. Ülke nüfusunun neredeyse dörtte biri burada yaşıyor. Aynı zamanda turizm merkezi. Auckland ile başkent Wellington arası 600 kilometre. Kanaatımca Türklerin çoğunluk olduğu Auckland şehrinde bir Türk Konsolosluğuna ihtiyaç var. Bu sadece benim kaanatım değil oradaki Türklerin de arzuları. Onların ifadelerine göre çoğu iş adamı olmak üzere 400’den fazla Türk bu şehirde yaşıyor.

Yeni Zelanda karlı dağları, gölleri, yeşil ormanlıkları ve vadileriyle Uzakdoğunun Isviçre’si olarakta tanınır. Kuzey adada bulunan Auckland şehri turistlerin en çok gittiği bir şehir. Auckland plajları, geniş parkları, turistik tesisleri, müzeleri, yat limanları ve dünyanın çeşitli mutfak kültürüne sahip restorantlarıyla meşhur. Bizim Türkler de çoğunlukla bu şehirde yaşıyor Avrupa ve Avustralya’da olduğu gibi kebab ve restorant işleriyle meşguller. Türk mutfak kültürünü oraya da götürmüşler. Üstelik sevdirmişlerde. Öğle ve akşam yemek zamanlarında Türk kebab dükkanlarının önünde Yeni Zelanda halkı olsun, turistler olsun kuyruklar oluşturuyorlar.

Bizimde beş günlük gezimiz bu şehirde geçti. Auckland ülke nüfusunun dörtte birine sahip. Bu sayı her geçen gün yeni gelen göçmenlerle daha da artıyor. Çünkü yeni göçmenler yerleşim için Auckland’ı tercih ediyorlar.

Auckland’ın 1600 kilometre uzunluğundaki sahilleri tertemiz. Deniz bile yeşil. Sanki bitki yeşilliği ile kaynaşmışlar… 21 büyük park, 50 volkanik site, değişik ülke mutfak kültürlerinden oluşan çok sayıda restorant, müze, yerli halk Maori’lerin yüzlerce yıllık yaşam ve kültürlerini tanıtan merkezler eğlence yerleri Auckland’ın turizm nerkezi olmasını sağlamış. Ayrıca yatlarıyla gezen turistler için de modern barınma ve bakım tesisleri var… Turistler için hazırlanan broşür bilgilerine göre Yeni Zelanda’ya 1769 yılında ilk giden beyaz Ingiliz Kaptan Cook. Fakat topraklara ilk ayak basan 1827’de Fransız gezginci Jules Dumont olmuş.

Yeni Zelanda’daki TÜRKLER

Yeni Zelanda’ya yerleşen Türklerin mazisi Avustralya kadar eski değil. En eskilerinin bundan 10 yıl kadar önce yerleştiği sanılıyor. Fakat son beş ve yedi yıl arasında bir artış oluyor. Y.Zelanda da ayrıca Iran’daki din’i baskıdan kaçan bazı Iranlı ve Iran’daki Azeri asıllı Türklerde bulunuyor.

Yazının başında da belirttiğim gibi Yeni Zelanda’daki Türklerin çoğunluğu Auckland’ta yaşıyor ve kebab, restorant işleriyle uğraşıyorlar.

Sydney’den yakinen tanıdığımız Muzaffer ustanın üç damadı da Yeni Zelanda’da döner kebab dükkanlarına sahipler. Damatlardan Kayseri’li Ismail Salman 10 dükkanı ile orada Kebab Kralı olarak tanınıyor. Bir çok Türk’ü de yanında çalıştırıyor. Damatlardan Ilhan Keçeliler ise Istanbul Kebab ve Pide adlı dükkanı açmış. Kebabçıların hepsi de çok güzel çalışıyor. Avrupa ve Avustralya’da olduğu gibi Yeni Zelanda’da Türk Döner kebabı Mc Donalds, KFC ve Burger King gibi hazır yiyecek devletlerinin korkulu rüyası olmuş durumda..

Bizde Lazların kafası pek çalışmaz diye esprili bir söz vardır. Ama Trabzon’dan altı yıl önce Yeni Zelanda’ya gelen Alaattin Can kafasını öyle çalıştırmış ki, altı kardeşini de yanına aldırarak ‘Laz Kebab’ diye bir de dükkan açmış. Kendisi günde iki iş yaparak daha çok para kazandığı için kardeşlerini açtığı Laz Kebab’ın başına koymuş.

Bu arada zengin turistlere hizmet veren lüks Türk restoranları da var. Bunlardan biri Ayasofya Restorant. Sahibi Engin Çağlar.

Izmir’in Selçuk ilçesinden. Selçuk’ta halı ticaretiyle uğraşırken üç yıl önce Yeni Zelanda’lı bir turistle evlenerek Auckland’a gelmiş. Kısa bir süre Yeni Zelanda’nın sessizliğinden yani sakinliğinden sıkılarak Amerika’ya gidip orada kuyumculuk ve emlak işleriyle uğraşmış ama tekrar Yeni Zelanda’ya dönmek zorunda kalmış. Şimdi Türkiye’ye dönmek arzusunda. Diğeri ise Mecca Restorantlar zinciri. Auckland’ta altı restorantın sahibi iki arkadaş. Ankara’lı Metin Yıldız ve Izmir’li Kubilay Hepözen. Restorantlar lüks ve zengin müşterilere hitapediyor.

Muzaffer ustanın iki damadının Yeni Zelanda’da döner kebab işi tutunca üçüncü küçük damadı Hasan Kali de Port Macquarie’deki dükkanını ka-patarak Yeni Zelanda’nın güney bölümünde bulunan ve kış turizmi ile meşhur şehri Christchurch’ta bir döner kebab dükkanı açarak oraya yerleşmiş. Öğrendiğime göre onunda işi çok güzelmiş. Auckland dışındaki Türklerin ise çiftlik ve inşaat işlerinde çalıştıkları söyleniyor.

Auckland şehrinin merkezi yerinde Skycity denilen bir merkez var. Sydney’deki gibi burada 192 metre yüksekliğinde bir kule yapılmış.

Kulenin tepesine çıktığınızda şehiri 360 derece açıyla her tarafını görebiliyorsunuz. Tabii kulede restorant ve cafeshop’ta var. Isteyen bu 192 metre yükseklikten ücreti karşılığı aşağıya atlamada yapabiliyor. Skycity’nin önündeki caddenin adı Victoria Street. Burası da restorantlar caddesi. Midnight Express adlı Türk restorant ve bar da bu cadde de. Sahibi Istanbul’lu Cengiz Cinkılınç. Türkiye’de turizmcilik yaparken önce Ingiltere’ye daha sonra da Avustralya’ya geçmiş ve bir süre Adelaide şehrinde çalışmış ; “Ağabey ben macera ruhlu bir insanım. Belli bir yerde uzun süre kalamıyorum çünkü sıkılıyorum. Bu sebeble hemen mekan değiştiriyorum” diyor. 19 yıldır Auckland şehrinde yaşadığını ve neden başka bir yere gitmediğini sorduğumda da; ‘ Burası değişik bir ülke. Çok sakin. Insanları da iyi. Her halde bundan..’

Başından iki evlilik geçmiş. Son eşi de Yeni Zelanda’lı. Ama ondan da ayrılmış. Her halde evlilik sıkıyor Cengiz Cinkılıç’ı… Bekarlıktan memnun. Midnight Express adının bu iş yerine neden konduğunu merak edip sordum Cengiz Cinkılıç’a. O da bu sorulardan bıkmış olmalı ki, ‘Ağabey Ne sen sor nede ben söyleyeyim’ der gibi yüzüme baktı. Bu soruyla çok defa karşılaşmış. Sonunda kısaca anlattı. “Ağabey bende bu isimden şikayetçiyim ama turistik listelerde yer almış. Bu sebeble isim değiştiremiyorum. Ne yapayım. Ben şahsen sapına kadar milliyetçiyim. Ülkemi ve milletimi seviyorum. Bundan kimse beni yanlış anlamasın.’

Restorant-Bar’ın içindeki bir duvarada da ilginç bir cami resmi yapılmış. Altı veya yedi minareli büyük bir cami resmi. Bu resimde ayrı bir ilgi topluyor. Bu arada şunu da belirteyim, Auckland’ta Türk rakısı, şarabı veya kahvesi içebileceğiniz tek yer belki de Cengiz’in bar-restorantı.

Istanbul Kebab’ta Ilhan Keçeciler ile sohbet ederken Güney Afrika’dan gelen Izmirli Ali Doğan isimli Türkle tanıştık. Ali Doğan 16 yıl önce Güney Afrika’ya gitmiş ve orada Tekstil ticareti ile uğraşmış. Fakat zenciler iktidara gelince yaşam bozulmuş. Şımaran zenciler soygun, dövme, ırza geçme gibi kanun dışı işlere girişmişler. “Belinde tabanca olmazsa bilhassa geceleri yalnız dolaşamazsın” diyen Ali Doğan’ın iş yerleri yağmalanmış, soyulmuş. Sonunda kapağı biz orada iken Yeni Zelanda’ya atmış. Şimdi Yeni Zelanda’da araştırma yapıyor. Beğenirse bu ülkeye yerleşecek.

Yeni Zelanda yerlileri; Maori’ler

Yeni Zelanda’ya beyazlar gelmeden önce yerli halk Maoriler buraların sahipleriymiş. Avustralya’nın esas halkı Aborojinler gibi. Ama Ingiliz gezginci kaptan Cook Avustralya’dan sonra Yeni Zelanda’nın da yolunu açmış ve Ingiltere’ye sömürge yapmış. Daha sonra başkaları buralara akın etmiş. Neticede Maorilerin ifadesine göre be-yazlar bu ülkenin ‘Efendi’si olmuş yerlilerde köle durumuna düşürülmüş. Ayrıca Yeni Zelanda’nın girdiği savaşlara da itilmişler. Savaş müzesinde Gelibolu’da ölen 58 Maori’nin isimleri yazılı.

Yıllar önce Hürriyet gazetesinin Avustralya temsilciliğini yaparken haber için konuştuğum bir Aborijin şefi bana şunları söylemişti; “Biz bu ülkenin sahibi iken beyazlar geldi ve ırgat yaptı. Şimdi de turistleri çağırıp kültür gösterileri adı altnda bizleri sirk palyoçaları gibi oynatıp yine bizim sırtımızdan para kazanıyorlar.”

Auckland’ta bir Pub’ta-Birahane de tanıştığım yaşlı bir Maori de aynı dertten mustarip;

“Gezdiniz gördünüz. Ülkem ne kadar güzel ve sakin. Ama beyazlar her şeyi kontrolları altına aldılar, doğayı bile bozdular. Her taraf gökdelenlerle doluyor. Onlar zengin olu-yor ama biz işçi-köle olmaktan kurtulamıyoruz. Kurulan Maori kültür merkezlerinde de turistlere bizleri sirk mahlukları gibi gösteriyorlar..”

‘Peki beyazlar size karşı ırkçılık yapıyorlar mı?’ diye sorduğumda da yaşlı Maori ‘Evet’ diyor. Ve ırkçılığın daha çok siyasilerden geldiğini iddia ile başta muhalefette olan Ulusal Parti lideri Don Brash’ı suçlayıp; “Bu adam ülkenin yani Yeni Zelanda’nın asıl sahibi olan bizlere tanınan özel yardıma, muameleye son verilmesini istiyor.

Düşünebiliyor musunuz adamlar gelip bizim toprakları zaptediyor sonra bizleri bir kenara iteliyorlar!. Bence buna ne denir biliyormusunuz ?
“Dağdan gelip bağdakini kovmak!” denir.

Maorilerinde kökü Pasifik okyanusu halkı gibi Polenezyan (polynesian) kökeninden-ırkından geliyor. Avustralya’da 300 bin civarında yerli halk- Aborijin varken, Yeni Zelanda da 600 bin civarında yerli-Maori halkı yaşı-yor. Avustralya yerlisi Aborijinlere göre daha şanslılar. Kendi dillerinde eğitim görebili-yorlar. Ve Maori dili Y. Zelanda’da ikinci resmi dil olarak kabul ediliyor. Maori’lerde bir de garip bir adet var. Misafirlerin burunlarına kendi burunlarını değdirerek ‘Hoş geldiniz’ diyorlar.

Görülebilecek yerler

Daha öncede de Yeni Zelanda’nın iki büyük adadan oluştuğunu belirtmiştik. Kuzey bölüm güney’e nazaran daha ılıman. Dikkat ederseniz sıcak demiyorum. Güney ise Güney kutbuna daha yakın olduğundan serin. Ama kış (Haziran, Temmuz, Ağustos) aylarında kar aldığı için soğuk. Bu sebeble kış sporlarını sevenler için çok güzel tesisler var. Isviçre’ye gitmeğe gerek yok. En büyük turizm merkezi Christchurch şehri. Genellikle turistler kuzey adayı tercih ediyorlar. Hem iklim hem de görülecek çok yerlerin olması sebebiyle. Rotorua kasabasında yerli halk Maori kültürünün ve eski yaşamlarının nasıl olduğunu gösteren özel bir yer var.Ayni kasabada yer altından fışkıran volkanik çamurları, yükselen buharları da görebilirsiniz. Kuzey’in ve güneyin çok ilginç koyları var. Ve koyları gezmek, görmek ister-seniz tekne gezilerine katılabilirsiniz. Yeni Zelanda’ya gelenler bu ülkenin güzelliklerini, ilginç yerlerini doya doya görmek istiyorlarsa en az 10 veya 15 günlük bir zaman ayırmaları gereki-yor. Ayrıca araba kiralamakta şart ki, en ucuz günlük kira 25 dolardan başlıyor.

Yazımızın sonuna gelirken; kafa dinlemeyi, yorgunluk atmayı düşünenlere, macerayı sevenlere ve deniz sporlarına meraklı olanlara Yeni Zelanda’ya gidin diyebiliriz. Ancak unutulmaması gereken tek şey, her şeyin Ingiltere fiyatlarına göre ayarlanmış olduğu…

Çünkü Avustralya’ya göre pahalı bir ülke. Bu arada eğer bir gün yolunuz Yeni Zelanda’ya düşer de bir Maori arkadaş edinirseniz onların dilinde bazı selamlama ve hatır sorma sözcüklerini size aktarayım dedim.

Mesela;
MERHABA- Kia Ora,
NASILSINIZ- Kei te pehea ano,
HOŞÇA KALINIZ- Haere ra veya Ka kite ano,
TEŞEKKÜR- Aotearoa.Kategori
İzlenimler

Sitemizin içeriği tamamen okurlarımız tarafından bize gönderilen yazı ve fotoğraflardan oluşuyor. Siz de bu içeriğe yazı ve fotoğraflarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz bizim için çok önemli. Aklınıza gelen her konuda bize yazabilirsiniz.
 • Onur

  İyi günler . Ben ve arkadaşım üniversite eğitimimizi tamamladıktan sonra Yeni Zelanda ya taşınmak ve orada yaşamak istiyoruz. Bilgi edinmek amacıyla ne kadar araştırma yapsakta sürekli farklı sonuçlara ulaşıyoruz.
  Bize Yeni Zelanda’da gıda, giyim ve eğlence açısından fiyatların küçük bir listesini atabilir misiniz? Birde ben Almanca tercümanlık okuyorum İspanyolca ve İngilizcemde var orada tercümanlık yapabilir miyim ve ortalama ne kadar alırım? Ve türkçe öğretmeni olacak arkadaşım orada nasıl bir işte çalışabilir? Benim için bu soruları cevaplamanız gerçekten çok önemli çünkü ciddi anlamda hayatımızı Yeni Zelanda da geçirmeyi planlıyoruz. Şimdiden çok teşükkürler.

 • İRFAN GÜNGÖR

  avusturalya ve türk vatandaşıyım.YENİZELLANDADAKİ TÜRK SOYDAŞLARIMIZLA DOSTLUK VE KARDEŞLİK İLİŞKİLERİ İÇİN İLETİŞİM KURMAK İSTİYORUM.YAŞIM 65 TASMANIA ADASINDAN BİR EV SATIN ALIP* ORAYA YERLEŞMEK DÜŞÜNCESİNDEYİM.selam ve sevgilerimle….
  EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
  İRFAN GÜNGÖR
  EV TELEFONUM:0090-2164757000
  irfangungor34@hotmail.com

 • Meltem

  Merhabalar,
  Öncelikle yazınız gerçekten çok güzel, tebrik ediyorum.
  Ben ve eşim Yeni Zelanda’ya yerleşmek ve orada çalışmak istiyoruz.Ben Sosyoloji mezunuyum ve Almanya masterim var; şu an dış ticaret alanında çalışıyorum; eşim ise yapı sektöründe. Yeni Zelanda’da iş imkanları ve gitme koşulları hakkında en sağlıklı bilgiyi nereden elde edebilirim.
  Yardımcı olursanız size gerçekten müteşekkir kalırım.

 • Nathan Sinozaki

  size tek tavsiyem, yakinindan bile gecmeyin yeni zellanda’nin,
  gelipte perisan olanlar oldukca cok.

 • MİMAR SERDAR

  slm yeni zellandada çalışmak ve yaşamak istiyorum genelmüdürlük yaptım yaşım 38 y.zellandalı bayanla yada orada yaşayan türk gurbetci bayanla evlilik yapabilirim bana yardımcı olacak kişilere şimdiden teşekkürler…. 90 546 203 44 90

 • Arif

  Ben doğma büyüme Türkiye’de yaşıyorum ülkemi ve vatanımı çok seviyorum ancak gezi parkı ve yolsuzluk olaylarından sonra türk halkının bu vurdumduymazlığından bıktım. Eşim evim arabam olmasına rağmen gidişatı hiç iyi görmüyorum. Yeni Zellanda gibi huzur ve barış dolu bir ülkede yaşamak istiyorum. Eğer bu yerel seçimlerde yine aynı sonuçlar çıkarsa herşeyimi satıp bu ülkeye yerleşeceğim. Herşeye sıfırdan başlamak gibi.
  37 Yaşındayım yabancı dilim ( ingilizce ) var. Ticaretten az çok anlarım. Hatta bu yaz deneme amaçlı görmek için gitmeyi düşünüyorum.

 • yonca

  Avustralya veya Yeni Zelanda’da çalışmak ve yaşamak istiyorum. Almanca-Türkçe tercümanım ve sekreterim. İngilizcem de var, ama almancam kadar iyi değil. Bu ülkelerde ikamet eden bir beyle evlenmek istiyorum. Daha önce yurtdışında yaşadığım için, Türkiye’ye alışamadım. Yaşım 50. Cep Tel: (şehir kodu0226) 0541 59 99 071

 • ISTANBULLU

  Merhabalar, ınternette dolasirken yasadiğim ulke Yeni Zelandanin bu forumuna rastladım. Çok ilgimi cekti.
  Bir yazida soyleniyorki, Yeni Zelada da Türkler 10 yildir yasiyormus. Bu yanlistir.
  Ben 1983 yilindan beri yasiyorum. Bir ailevi sebeten yurt disina cikmistim, yolum Norvec, Guney Afrika, Avustralya ve New Zealand. Buralara gelisim bir tesaduf oldu buna annesi Turk babasi İngiliz arkadasim sayesinde geldik ben kaldim o gezdi durdu ve simdi İngiltere’de yasiyor.
  Güney adasinin en alt tarafinda İnvercargil’e bagli Bluff kasabasindayim. O tarihten beri sadece bir kere Turkiye’ye gittim, o da 15 gunlugune.
  Ben burada eskiyim zannediyordum kendimi,..
  1957 yilinda buraya gelmis Turk taniyorum. Kendisi İstanbul’dan birisi.
  Benim bulundugum yerde Turk yok, Yalniz olarak hayatimdan memnunum.
  Nev Zealand’li bir hanimla evliyim, cok huzurlu bir yasantim var. Burada oldugum zaman icinde kendime ait bir evim, arabam ve rahat edecegim bir kazancim var. Turkiye’ye donmeyi dusunmuyorum ama ozluyorum tabi.
  Bende onceleri Vellington’daydım ama orada karsilastigim Turkler hepsi duzenbaz çikti bende uzaklastim.
  Hepinize selam ederim…

 • BUSE

  YAŞIM 29,8 YILDIR BİRİYLE BİRLİKTEYİM İŞSİZLİKTEN EVLENEMİYORUZ İKİMİZDE ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ HATTA BEN 2 ÜNİVERSİTE BİTİRDİM VE ODA HEM OKUDU HEM ÇALIŞTI BUNA DAİR AHŞAP DOĞRAMA İMALATI USTALIK BELGESİNİ BİLE ALDI AMA TÜRKİYE DE ÇOK ZOR DURUMDAYIZ LÜTFEN BİRİ BİZE YOL GÖSTERSİN YURTDIŞINDA HİÇ TANIDIK YOK ANCAK İNTERNETTEN ARAŞTIRABİLİYORUZ HER TÜRLÜ BİLGİ İŞ DESTEĞİNİZİ UMUTLA BEKLİYORUM

 • mustafa

  MERHABA finlandiya,da inşaat sektörüne yönelik iş kurmak istiyorum bu konuda deneyim veya bilgi sahibi olan arkadaşlardan fikir ve , düşüncelerini bekliyorum saygılarımla

 • Gokhan

  Yurt disinda calismak.istiyorum heyecan icin yasim 26 bekarim 5433506684 tanismak isteyen bayanlar arayabilir

 • Gokhan

  Selam yonca tanismak.istersen 5433506684.

 • suat 05388546938

  ben koltuk kanepe baza başlık imalatında arge ustalıgı yaptım bu sektorde 30 senedir imalatın icindeyım daha onceden iki ulkede calıstım 6sene romanyada 6 sene iranda fabrikaların uretım alanlarının kurulumundan işi bilmiyen elamanların yetiştilmesı yapılacak olan modelerın iskeletlerı kaynak kumas kesımlerı dikim ve herturlu kalıplarını cıkartılıp uretim alanlarına yonlendırılmesı kısacası bu sektorde danısmanlık yaptım yabancı şirketlerde yoneticilik yaptım bende gıtmek isterım elimde belge olarakta cıraklık eytımden aldıgım kalfalık belgem var ama ben o belgenın cok ustundeyım tasarım model cıkarmak benım işim yasım 45 herkez buraya bırseyler yazmıs bende yazdım kolaygelsın

 • Suat

  Ben yenizelanda calışmak istemiyorum mesleğim Mobilya Koltuk cekyat baza başlık imalatında arge ustasıyım yurtdışındaki firmalarda calıştım Romanya’da 6 sene iranda 6 sene calıştım imalat kurulumunda daşmanlık yaptım oülkede butarz işle ugrasan varsa tel 0538 85 46 938 model cıkarmak kalıp profil iskelet kumaş dikiş üretim konusunda tecrübeliyim iş arıyorum 30 senedir imalatın içindeyim

 • Birisi

  1983 yilindan beri New Zealand’danın güney adasında İnvercargil’e bağlı Bluff kasabasında yasiyorum. Bu zaman içerisinde TR’ye sadece bir kere gittim, bir daha gitmeyi şimdilik düşünmüyorum. Sizin dediğiniz gibi bir durum yok, burasi refah, huzurlu bir ülkedir. Kendime ait isim ve evim var, artık emeklilik zamanı geldi.

  • Akif

   Selim senin yalanına sıçayım açlıktan ölecektin yavşak

 • Ismaıl Hakkı

  SELAM DEGERLI BARKADASLAR BEN ISMAIL MESLEGIM SIPARIS VE OLTRATION YANI TAMIR ISI UZERINE TERZILIK 18 YIL AMERIKADA KALDIM SIGORTA NUMARAM VAR 2 YIL OLDU TR YE GELELI FAKAT ALISAMADIM VE TEKRAR YURD DISI YENIZELADA AVUSTRALYA KANADA INGLTERE AMERIKA OLABILIR TANISMAK ISTEYENLER

  LUTFEN BU NUMARAYI ARAYABILIR ( 01190 507 637 17 99 )

 • Elensar

  Kendime söz vermek istiyorum. İnşallah bir gün o ülkenin sokaklarında dolaşacağım.

 • Dilek

  Merhaba Arif Bey;
  yorumunuzu 4 yıl önce bırakmışsınız. Bende şuan aynı kafadayım. ne aşaları katettiniz yada edebildiniz mi * bilgi paylaşırsanız çok sevineceğim.

Eski günlerin İstanbul’unu özleyenlere masal tadında bir kitap!

Unutulan İstanbul’un görgü tanıkları o günleri anlatıyor. Gerçek hayat hikayeleri eşliğinde bir İstanbul masalına ne dersiniz?
Detaylı bilgi...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 • Yosemite’nin Zirvesinden

  Yelda Horozoğlu – Yosemite, ABD’de uzun süredir gitmeyi planladığım bir mekandı. Pek çok kez hazırlık yapıp yola koyulmaktan son anda vazgeçmiştim. Ancak bu sefer bu geziyi gerçekleştirmeye kararlıydım. Bu...
 • Afrika’nın Derinliklerinde Kaybolmak

  Serra GÜRÇAY -Eğer terör, ekonomi … kısacası dünyanın son halinden sıkıldıysanız, kaçacak bir delik arıyor ve kimsenin sizi bulmasını istemiyorsanız….Biraz para biriktirdiyseniz….Ve en önemlisi cep telefonunuzdan bir süre ayrı...
 • Hutonglar: Pekin’in 700 Yıllık Mahalleleri

  Volkan ACAR – Bugünlerde Pekin’in her yerinde yoğun bir inşaat faaliyeti var. Hemen her semtte eski binalar yıkılıyor, yenileri ise büyük bir hızla yükseliyor. Bugünlerde dedik ama aslında bu...
 • İtalya turları denince ilk akla gelen İtalyan köyleri

  İtalya turları 2016 yılında da dünyada en çok insanın katıldığı yurtdışı turları arasında ilk sıradaki yerini korudu. İtalya gezisinin bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında elbette ülkenin doğal güzellikleri,...