Lago di como – İtalya

Como,dağların arasında yeşillikler içinde,eski mimarisini korumuş,büyük parkları ve kiliseleri olan,aynı zamanda şık ve sofistike bir yer.Daha önceleri Giorcio Armani ile ünlenen Como,şimdilerde Fransa VE ABD'den insanları ağırlıyor.

Şule İsmihan – İtalya’nın Como gölü özellikle, George Clooney’in Cernobbio kıyılarında bir Villa almasıyla  daha da popüler hale gelmiş görünüyor.İsviçre’ye kadar uzanan büyük bir göl.Milano’ya çok yakın.Trenle gitmek de mümkün. Gidiş -dönüş saatlerini yalnız iyi takip etmek gerekiyor.Zira İtalya da bazı şehirlerde , belli günlerde akşam belli saattelerden sonra kasabalardan dönmek çok zor.Türkiye’deki gibi Tren olmazsa Otobüs bulurum gibi bir lüksünüz yok.

Como, dağların arasında yeşillikler içinde,eski mimarisini korumuş,büyük parkları ve kiliseleri olan,aynı zamanda şık ve sofistike bir yer.Daha önceleri Giorcio Armani ile ünlenen Como,şimdilerde Fransa VE ABD’den insanları ağırlıyor. Yollarda bolca Ferrari görmek mümkün yada bisikletleriyle gelen Yöneticileri… Como gölünde küçük planörler ile 200 Euro Civarında tur atabileceğiniz gibi,küçük bir Gemi turunuda yaklaşık 50 euro’ya yapmak mümkün.Tabii tepelerden Como’yu görmek istiyorum derseniz o zaman raylı sistemle en tepeye çıkmanız da mümkün.

Havalar ise Ağustos’da dahi çok sıcak olmamakla beraber,nemli hatta yağmur görülebiliyor.O nedenle yanınızda Şemsiye bulundurmalısınız.

Pazar günleri Şehrin merkezinde küçük bir Antikacılar çarşısı açılıyor…Eski ev eşyaları,gümüş çatal-kaşıklar,antika takılar,eski köstek ve saatler…

Yemekler için ise fast food’tan şık restoranlara kadar aradığınızı bulabilirsiniz.Hatta İstanbul’dan giden bir dönerci bile var.Como gölü karşısında güneş batarken güzel bir yemek yada sabahın ilk ışıklarıyla kahvaltı yapmak çok hoş.Akşamları ise , şehrin merkezinde değişik konserler oluyor .Diğer Kültürel olaylara rastlamanız da mümkün.Mesela,Ben gittiğim dönemde Picasso’nun sergisi de vardı.Şansınız varsa bu gibi etkinliklere rastlayabilirsiniz.

Como’nun  tüm güzelliğine ve etkileyiciliğine rağmen ,ben her zaman daha hareketli yerleri sevmem dolayısıyla 4.gün ayrıldım ama kaldığım tarihi otelden gezdiğim ara sokaklarındaki eski Roma ve 18.yy ‘dan kalma çarşı içleri ,onların hala korunmuş olması,güler yüzlü yardımsever insanları ve Asil duruşu ‘nun Ruhumdaki hala etkisi devam ediyor….Eğer Como’ya gitmek istersiniz: Öncelikle gidilecek yerlerden olmasa bile “Como’yu görmeden İtalya’dan ayrılmayın derim.”

 

 

Lago di como

Lago di como, Como gölü,italyaKategori
Yoldan Notlar

Sitemizin içeriği tamamen okurlarımız tarafından bize gönderilen yazı ve fotoğraflardan oluşuyor. Siz de bu içeriğe yazı ve fotoğraflarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz bizim için çok önemli. Aklınıza gelen her konuda bize yazabilirsiniz.

Eski günlerin İstanbul’unu özleyenlere masal tadında bir kitap!

Unutulan İstanbul’un görgü tanıkları o günleri anlatıyor. Gerçek hayat hikayeleri eşliğinde bir İstanbul masalına ne dersiniz?
Detaylı bilgi...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 • Kuzey İspanya’da 8 gün

  İspanya’yı Madrid’le tanıyıp, Barcelona ile sevmiştim. Granada’nın Alhambra Sarayını, Cordoba’nın sütunlu camisini, Ronda’nın uçurumlarını gördüğümde bu topraklara hayran kaldım. Cadiz, Marbella, Sevilla, Valencia gibi kentler büyüleyiciydi. Ama ya kuzey...
 • Kopenhag’ dan Malmö’ye

  Noel tatili dolayısıyla Kopenhag sokaklarında in cin top oynadığından, programımda ani bir değişiklik yaparak İsveç’e gitmeye karar verdim. Böylece hem günümü geçirecek, hem ülke değiştirecek, hem de Kopenhag –...
 • Filipinler’de 9 Gün

  Ökkeş Ağyar – Şubat 2007 ve günlerden ne idi hatırlamıyorum ama o gün canım çok sıkkındı ve sonra çok yurt dışı gezileri yapmış olan bir arkadaşım vardı onu aradım canım...
 • Arrivederci Milano

  Ayşen Tavukçu – Türk Hava Yolları ile 2 saatlik bir uçuşla  şehre yaklaşık 45 dakika uzaklıktaki Malpensa havaalanına  indik. Biz turla gittiğimiz için tur otobüsüyle şehir merkezine ulaştık.Ama  buradan...