Cadılar Bayramı hakkında bilmedikleriniz!

Cadılar Bayram’ında en sık tercih edilen renkler siyah ve turuncudur. Karanlığın ve ölümün simgesi siyah iken, turuncu genellikle sonbahar ve hasatla bağlantılı dayanıklılık ve gücün sembolü olarak görülür.

Ölülerin resmi tatil günü olarak niteleyebileceğimiz Cadılar Bayramı, Noel ve Super Bowl’dan sonra ticari olarak üçüncü en yüksek ciroya ulaşılan gündür. Bazıları da ikinci gündür der. Samhainophobia ise Cadılar Bayramı korkusu olarak bilinmekte. Şimdiye kadar ölçülen en büyük balkabağı ise 1993 yılında sıkı durun tam 380 kilogram olarak kayıtlara geçmiş. Oyulan ve içine ışıklar konulan kabaklar öne çıkar malumunuz; Stephen Clarke, dünyanın en hızlı kabak oyan kişisi olma rekorunu 24.03 saniye ile elinde tutmaktadır. Gelin cadılar bayramı hakkında muhtemelen ilk kez duyacağınız gariplikleri listeleyelim:

 1. İrlanda’nın Cadılar Bayram’ının doğum yeri olduğuna inanılıyor.
 2. Yaşayan en ünlü ve gizemli sihirbazlardan birisi olan Harry Houdini (1874-1926) cadılar bayramı gecesi öldü.
 3. Meksika, Cadılar Bayramı yerine her yıl 2 Kasım’da Ölüler Günü’nü (Días de los Muertos) kutluyor.
 4. Cadılar Bayram’ının M.Ö. 4000 yılından itibaren ortaya çıktığı düşünülmektedir.
 5. Fransa ve Avustralya gibi birçok ülkede Cadılar Bayramı kutlamanın ABD özentiliği olduğu düşünülüyor.
 6. Salem, Massachusetts, Anoka ve Minnesota Cadılar Günü başkentleri olarak biliniyor.
 7. 50.000 katılımcılı ve 2 milyon katılımcılı New York töreni düzenlenen en büyük tören.
 8. Birkaç ABD kasabasında Cadılar Bayramı ilk olarak “Lahana Gecesi” olarak kutlanmıştır.
 9. Bazıları Cadılar Bayram’ının pagan kökenli, diğerleri ise tamamen Hristiyan kökenli olduğuna inanıyor.
 10. İlk fenerler için balkabağı değil şalgamlar seçiliyordu.
 11. Bir sonraki dolunay 2020 yılına kadar ortaya çıkmayacak.
 12. ABD şeker endüstrisi ve bağlı ticari ağlar yılda 2 milyar doların üzerine para kazanır.
 13. Eskiden insanlar, garip garip kostümler giyerlerse kötü ruhlardan korunabileceklerini düşünürdü.
 14. Eskiden daha korkunç görünen kabakların, kötü ruhları kaçırdığına inanılıyordu.
 15. ABD’de bazı hayvan barınakları Cadılar Bayramı haftasında siyah kedileri zarar görebilecekleri için sahiplendirmiyor.
 16. 31 Ekim’de ruhlarının dünyaya döndüğüne inanıyorlar.
 17. Ortaçağ’da baykuşların cadı olduğuna inanıldığı için bu günün sembolü baykuş olarak görülür.

Cadılar Bayram’ında en sık tercih edilen renkler siyah ve turuncudur. Karanlığın ve ölümün simgesi siyah iken, turuncu genellikle sonbahar ve hasatla bağlantılı dayanıklılık ve gücün sembolü olarak görülür. Cadılar bayramında bir cadı görmek isterseniz kıyafetlerinizi dışarı asmalı ve geri geri yürümelisiniz. ABD gibi seçmece ruh hastalarının harman olduğu bir memlekette çoluk çocuğu şeker vs için ortalığa salmak üstelik gece gece dolaşmalarına izin vermek korkutucu hayaller görülmesine sebep olabiliyor. Ebeveynlerin en büyük korkularından biri, çocuklarının Cadılar Bayramı şekerlemelerinin zehirlenmesi yahut jilet içeren şekerlemelerle yaralanmaları.

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: 9og.orgKategori
Dünya Turu

Sitemizin içeriği tamamen okurlarımız tarafından bize gönderilen yazı ve fotoğraflardan oluşuyor. Siz de bu içeriğe yazı ve fotoğraflarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz bizim için çok önemli. Aklınıza gelen her konuda bize yazabilirsiniz.

Eski günlerin İstanbul’unu özleyenlere masal tadında bir kitap!

Unutulan İstanbul’un görgü tanıkları o günleri anlatıyor. Gerçek hayat hikayeleri eşliğinde bir İstanbul masalına ne dersiniz?
Detaylı bilgi...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 • Mevsimine göre gidilecek yerler

  Hangi Mevsimde Yurtdışına Nereye Gidilir? Gezi planlarımızı yapmadan önce en sık sorduğumuz sorulardan biridir. Yurt dışı turlarına yılın her döneminde gidilebilecek bir yer mümkünden doğru zamanda doğru yere gitmek...
 • Kendi zamanını belirleyen ülke: Kuzey Kore

  Kuzey Kore ‘Japon emperyalizminden kurtulmak için’ zaman dilimini değiştiriyor Kuzey Kore devlet medyası, İkinci Dünya Savaşı sonunda ‘Japon emperyalizminden kurtuluşu’ simgelemesi için yeni bir zaman dilimine geçileceğini bildirdi. Kuzey...
 • Gök ve Buz Arasında Bir Dünya

  Gök ve Buz Arasında adlı belgeselde Antartika’nın bilinmeyen görüntüleri var. Buzul bilimci Claude Lorius, 1955 yılında iki meslektaşı ile birlikte bir yıl boyunca Antarktika’da ilk araştırmalarını yaptı. Dondurucu hava...
 • Siz henüz bayrak testi çözmeyenlerden misiniz?

  İlkokul sıralarından bu yana gündemimizden düşmeyen bir bayrak testi daha… “Biz çözmekten yorulduk siz hala bayrak testi mi yayınlıyorsunuz!” demeyin ve bayrak bilginizi bir kez daha gözden geçirin....